program


1991

1991

Du vil opleve et musikalsk brag, når MusicalDanmark leverer hyldestkoncerten ”1991 – En hyldest til 90’ernes største musikår”. Den musikalske historie om året 1991 bliver fortalt igennem musikken med hits fra Queen, Bryan Adams, George Michal, Elton John, Ray Dee Ohh, DAD m.fl. Det bliver en forrygende aften, som vil berøre og begejstre.  Læs mere

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Tirsdag, 28. Januar 2025 19:30

Med ”1991” fuldender MusicalDanmark sin trilogi om årtiernes musik. Først kom ”Time Of My Life” om 80'ernes musik, dernæst ”Candle In the Wind” om 70'ernes musik og nu kommer så tredje del, ”1991” om 90'ernes musik.

 

Året 1991 var på alle måder et ekstraordinært og bemærkelsesværdigt år. Ikke alene var året det mest succesfulde år i musikbranchen i 90’erne. Det var også̊ året, hvor rocken blev sluppet fri, mesterværker blev skabt og nye rekorder og standarder sat. Legender blev født, mens andre døde. Den ikoniske forsanger i Queen, Freddie Mercury døde i slutningen af året, og hans død satte gang i en kæmpe revival af Queens musik, hvilket også sætter sit præg på koncerten.

 

Den musikalske historie om dette bemærkelsesværdige år bliver fortalt igennem musikken, anekdoter og sjove optrin. Vi skal høre de største hits fra både Queen, Bryan Adams, George Michael, Elton John, U2, Prince, Metallica, R.E.M. samt Ray Dee Ohh, Dizzy Mizz Lizzy og D.A.D. m.fl.

 

”1991 – En hyldest til 90’ernes største musikår” bliver en forrygende aften, som både vil berøre og begejstre.

 

Medvirkende: Jonas Rasmussen, Morten Bytofte, Lucas Hoang, Lene Nørrelykke m.fl.

 

Varighed 120 minutter inkl. pause.

(MusicalDanmark)

Aktuelt


Kom med ned under vandet, mellem de vuggende vandaks og oplev haletudsen Myrs forunderlige forvandling fra lille til frø. Sanseligt billedkunstteater for de mindste. Alder 2-5 år.

En Biting – en klassiker for børn og deres voksne: En mand, en hat og et bistade. Så simpelt. For øjnene af publikum og med publikum selv som drivkraft, udfoldes hele mandens historie på godt og på ondt. Intet bagtæppe, ingen inddækning, ingen afstand – kun teater i sin reneste form Aldersgruppe 5 - 11 år.

En hæsblæsende og vanvittig komedie, der tager udgangspunkt i det legendariske slag på Grathe Hede i 1157 – det afgørende opgør mellem de tre danske tronkrævere; Svend, Knud og Valdemar.

PÅ PLAKATEN


Sorø Kunstmuseum

Fokus er især på dansk kunst, men museet har også en helt enestående samling af russisk modernisme og ikonmaleri.

Nissemor og Kanelia i julenød
Juleforestilling

En musikalsk, sjov og levende familieforestilling med nyskrevet musik af Anne Linnet og Dorthe Gerlach om danske kvinder, der havde…

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.