program


2 på tur

2 på tur

Peter Schrøder og Kurt Ravn spiller to ældre herrer, som nægter at give op, selvom det egentlig er for sent. De er indlagt på hospitalet med hver sin terminale sygdom. Der er de dog ikke længe, før de beslutter sig for, at de ikke bare vil ligge og vente på døden. Så de griber dagen og flygter. Med dropstativ og iklædt pyjamas stiller de sig op ved den nærmeste landevej og blaffer; klar til nye – sidste – eventyr.

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Tirsdag, 10. Marts 2020 19:30

En komedie om at gribe dagen

Peter Schrøder og Kurt Ravn spiller to ældre herrer, som nægter at give op, selvom det egentlig er for sent. De er indlagt på hospitalet med hver sin terminale sygdom. De beslutter sig for, at de ikke bare vil ligge og vente på døden. Så de griber dagen og flygter. Med dropstativ og iført pyjamas, stiller de op ved nærmeste landevej og blaffer, klar til nye, sidste eventyr.

På deres vej møder de mange forskellige mennesker, spillet af Paw Henriksen og Kristine Yde, som påvirker retning og udfald på deres lille udflugt: Da de møder en gravid kvinde, hvis kæreste har forladt hende, sætter de sig for at finde ham. Men de ender med at finde en voksen datter, der griber muligheden for at lære sin far at kende. I løbet af den korte tid deres tur varer, erfarer de, at tilfældige hændelser fører til nye hændelser, som får betydning i nuet. Sådan er livet også. Vi kender endestationen for de to mænds tur, men vejen derhen er fuld af livsglæde og håb for fremtiden.

2 på tur, med originaltitlen Moins 2, blev i 2006 nomineret til Molière-prisen som årets bedste franske dramatik.

Dramatiker: Samuel Benchetrit
Oversættelse: Ninette Mulvad, Geir Sveaass
Iscenesættelse: Geir Sveaass
Scenografi: Marianne Nilsson
Koreografi: Jeanette Binderup-Schultz
Medvirkende: Kurt Ravn, Peter Schrøder, Paw Henriksen, Kristine Yde

Varighed: 1 time og 30 min. uden pause

Efter forestillingen, der varer 80 minutter, vil der være en eftersnak med en af skuespillerne i foyeren - der vil være mulighed for at købe drikkevarer.

"2 på tur" | trailer | Folketeatret from Folketeatret on Vimeo.

Aktuelt


Kom gerne og vær med til at lukke årets festival med god manér.
Vi har fået de lokale musikalske Løvehave Koncerter til at komme og spille for os, til den festlige afslutning.

En Biting – en klassiker for børn og deres voksne: En mand, en hat og et bistade. Så simpelt. For øjnene af publikum og med publikum selv som drivkraft, udfoldes hele mandens historie på godt og på ondt. Intet bagtæppe, ingen inddækning, ingen afstand – kun teater i sin reneste form Aldersgruppe 5 - 11 år.

En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.

PÅ PLAKATEN


Ringkøbing Fjord Museer

Hos os kan du opleve 2000 års levende historie, når vi genskaber tiden som den var engang.

Gør dig klar til et vikingetogt på Bork Vikingehavn. Til at se udsigten fra toppen af Lyngvig Fyr. Til at…

Portvinsfestival

Vi glæder os til at byde dig velkommen til en dag med fordybelse, hygge og fantastisk vin.

En finurlig og tankevækkende hverdagskomedie om længsler, mod og uventede forbindelser. To helt almindelige mennesker fra hvert sit samfundslag befinder…

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.