program


2 på tur

2 på tur

Peter Schrøder og Kurt Ravn spiller to ældre herrer, som nægter at give op, selvom det egentlig er for sent. De er indlagt på hospitalet med hver sin terminale sygdom. Der er de dog ikke længe, før de beslutter sig for, at de ikke bare vil ligge og vente på døden. Så de griber dagen og flygter. Med dropstativ og iklædt pyjamas stiller de sig op ved den nærmeste landevej og blaffer; klar til nye – sidste – eventyr.

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Tirsdag, 10. Marts 2020 19:30

En komedie om at gribe dagen

Peter Schrøder og Kurt Ravn spiller to ældre herrer, som nægter at give op, selvom det egentlig er for sent. De er indlagt på hospitalet med hver sin terminale sygdom. De beslutter sig for, at de ikke bare vil ligge og vente på døden. Så de griber dagen og flygter. Med dropstativ og iført pyjamas, stiller de op ved nærmeste landevej og blaffer, klar til nye, sidste eventyr.

På deres vej møder de mange forskellige mennesker, spillet af Paw Henriksen og Kristine Yde, som påvirker retning og udfald på deres lille udflugt: Da de møder en gravid kvinde, hvis kæreste har forladt hende, sætter de sig for at finde ham. Men de ender med at finde en voksen datter, der griber muligheden for at lære sin far at kende. I løbet af den korte tid deres tur varer, erfarer de, at tilfældige hændelser fører til nye hændelser, som får betydning i nuet. Sådan er livet også. Vi kender endestationen for de to mænds tur, men vejen derhen er fuld af livsglæde og håb for fremtiden.

2 på tur, med originaltitlen Moins 2, blev i 2006 nomineret til Molière-prisen som årets bedste franske dramatik.

Dramatiker: Samuel Benchetrit
Oversættelse: Ninette Mulvad, Geir Sveaass
Iscenesættelse: Geir Sveaass
Scenografi: Marianne Nilsson
Koreografi: Jeanette Binderup-Schultz
Medvirkende: Kurt Ravn, Peter Schrøder, Paw Henriksen, Kristine Yde

Varighed: 1 time og 30 min. uden pause

Efter forestillingen, der varer 80 minutter, vil der være en eftersnak med en af skuespillerne i foyeren - der vil være mulighed for at købe drikkevarer.

"2 på tur" | trailer | Folketeatret from Folketeatret on Vimeo.

Aktuelt


Vil du med på en tur ”down memory lane”? De er der alle sammen: ”Manden på risten”, ”Sangen om Larsen”, ” Du er min øjesten”, ”Der kommer altid en sporvogn og en pige til”, ja og mange flere og selvfølgelig ”Solitudevej”.

Mord i Vejlby. Alle borgerne er rystede. Byens nye og uerfarne herrefoged, der også er præstens kommende svigersøn, tvinges til at opklare sagen. True crime teater.

For 4. År i træk er det lykkes at få samlet Peter Ebberfeld og hans band til en kirkekoncert i Oksby Kirke i Blåvand. Stemningen har været magisk hver eneste gang, når klassikerne og historiern blev præsenteret - oftest på en hel anden måde end hvad man har forventet. Vi er klar igen 2026 som også er året, hvor Spar 2 runder de 40 år!

PÅ PLAKATEN


Museum Vestsjælland

Vi rummer alt fra stenøkser til moderne politisk kunst

Vores museer tilbyder foredrag, workshops, byvandringer, omvisninger og andre spændende aktiviteter og events. I finder også aktiviteter til børn og…

Hvor stort er rummet? Hvordan er det at komme derud? Findes der liv andre steder end på Jorden, og kan…

Med operakompagniet Nontardar

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.