program


Aakjær - Jeg bærer med smil min byrde

Aakjær - Jeg bærer med smil min byrde

Et cabaret-portræt af Jeppe Aakjær. Fortalt med hans egne sange og historier – og lidt til.
 Læs mere

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Onsdag, 07. September 2022 19:30

Et cabaret-portræt af Jeppe Aakjær. Fortalt med hans egne sange og historier – og lidt til

Digteren Aakjær
Jeppe Aakjær er en af vores største forfattere og digtere. I dag er han mest kendt for en række smukke og naturlyriske danske sange som Jeg bærer med smil min byrdeSe dig ud en sommerdagOle sad på en knold og sangSneflokke kommer vrimlendeJeg er havrenStille, hjerte, sol går nedSpurven sidder stum bag kvist og Nu er dagen fuld af sang. En helt særlig popularitet har også den jyske gendigtning Skuld gammel venskab rejn forgo og så naturligvis hans måske allermest kendte sang: Jens Vejmand, der klart viser hans sociale indignation. Det er ikke uden grund, at Jeppe Aakjær er den, der har næstflest sange optaget i Højskolesangbogen.

Forestillingen Aakjær
I forestillingen er ’Manden med Leen’ – en galgenhumoristisk charmetrold – dukket op i gården Jenle’s have for at høste Jeppe Aakjær. Inden leen kommer i brug, får Aakjær dog gennemtrumfet, at han må lade sit liv passere revy  – og han synger og fortæller sin egen og dermed også tidens historie.

Cabaret-portrættet er sammensat af Jeppe Aakjærs fortællinger, selvbiografi og ikke mindst hans fantastiske sange.

Det kunstneriske hold
bag forestillingen er Allan Høier som sanger og fortæller og Allan Sjølin som guitarist i Bo Skødebjergs instruktion.

Medvirkende: Allan Høier og Allan Sjølin (guitar)

Instruktion: Bo Skødebjerg

Varighed: 1 time 45 minutter (incl pause på 10 minutter)

Producent: Teatret OPtimis

 

 

Aktuelt


En rigtig familieforestilling for alle fra 4 år og opefter - også for deres voksne.. ”Otto er et næsehorn” er skrevet af Ole Lund Kirkegaard og er blevet en elsket klassiker. Topper finder en dag en magisk blyant, og meget forandrer sig i det gamle hus ved havnen, hvor han bor da Otto flytter ind. Det kan være svært at være barn og kommunikere med sure bagerkoner og travle skælde-ud-voksne og det især, når man har et gult næsehorn på 2. sal.

Hvor stort er rummet? Hvordan er det at komme derud? Findes der liv andre steder end på Jorden, og kan vi en dag bosætte os på andre planeter? Sigurd Barrett er klar med teaterkoncerten SIGRUDS RUMREJSE.

Med afsæt i Shakespeares Richard III om magtens destruktive potentiale og ambitionens mørkeste sider sætter TEATERGRAD spot på tidløse magtstrukturer og tvivlsom loyalitet i den danske magtelite anno 2025.

PÅ PLAKATEN


Vardemuseerne – Aktiviteter i området

Natursafari, i Nymindegab-malernes fodspor, Flygtningelejr Oksbøl, Bunkertur ved Blåvandshuk Fyr, Croquis for alle, Historisk sommervandring ved Flugt

Vardemuseerne inviterer til en række spændende guidede ture i den smukke natur omkring Varde. Uanset om du er stor eller…

Thure Lindhardt giver en musikalsk fortælling om N.F.S. Grundtvig. "Jeg saa engang et Billede af det Evige - en rejse…

En hyldest til en opvækst med en far, der har et sind, der nogle gange er uendeligt højt oppe at…

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.