Aftryk
Med ler, vand, hænder og hud skabes en legende visuel og musikalsk opdagelsesrejse for de allermindste.
Fra 0 - 4 år og deres voksne, varighed ca. 35 min.
Med ler, vand, hænder og hud skabes en legende visuel og musikalsk opdagelsesrejse for de allermindste.
Fra 0 - 4 år og deres voksne, varighed ca. 35 min.
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Søndag, 25. September 2022 15:00
Med ler, vand, hænder og hud skabes en legende visuel og musikalsk opdagelsesrejse for de allermindste.Leret er i konstant forandring som skulpturelt materiale. Som sanseligt udtryk der sætter aftryk, tegninger og spor. Former og figurer opstår med børnene som vidner til den levende proces. Musikken er i live og skabt med de elementer, som indgår i forestillingen. Glas, ler, vand og stemmer.
Medvirkende: Maria Grønlund Malling
Musiker: Simon Voigt
Idé og instruktion: Gertrud Exner
Medinstruktør: Catherine Poher
Kostumer: Signe Birk
Producent: Teater Blik
Varighed: 35 min
Fra 0 – 4 år og deres voksne
Ny dansk dramatik, der med indsigt og fakta sætter det globale klimaperspektiv og de lokale hensyn til diskussion. Du kommer tæt på et lokalsamfund, der diskuterer udsigten til et A-kraftværk - i egen baghave.
Oplev et musikalsk og muntert højskoleophold i Velling med forestillingen METER I SEKUNDET, baseret på Stine Pilgaards bestseller. I Folketeatrets version synger publikum med, mens de møder romanens farverige personer.
En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.
Åbningstider Onsdag 10-20 torsdag til søndag 10-16
Så er det helt sikkert - det er en sommer tradition, at EVENT &Os præsenterer Lis Sørensen med hendes fantastiske…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.