program


Asta
7

Asta

I 1910’ernes og 20’ernes stumfilm præsenterer Die Asta verden for en ny kvindeskikkelse, der er sit køn og sin seksualitet bevidst.
Introduktion kl. 18.30 ved cand.mag. Jørn Wiese
 Læs mere

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Onsdag, 14. September 2022 19:30

Kunstens kompromisløse verdensstjerne

Efter flere dystre, isolerende år er verden eksploderet i et sansemættet festbombardement af overdådig glamour og dekadence. Lige fra de mørkeste, berlinske beværtninger til de højere kunstneriske luftlag oplever man en fandenivoldsk insisteren på, at festen aldrig slutter. Her leger man uhæmmet med grænser, køn og seksualitet, mens man forsøger ikke at fokusere på, hvor usikker og ildevarslende fremtiden ser ud. I centrum af dette stråler stumfilmsdivaen Asta Nielsen som den største stjerne af alle.

Asta er indbegrebet på den vildskab og det vovemod, der præger tiden. Mens demokratier bliver født og går til grunde, har Asta fart på, for hun har ambitioner der skal udfoldes – og det skal verdensordenen ikke stå i vejen for.

I Astas verden er målet klart, og hun kender vejen dertil. ”Die Asta” er på alle måder en ”larger than life”-kvinde, der med visioner og kompromisløshed ender som en af verdens største filmskuespillerinder. Men hjemme i den danske andedam er det som om, man ikke er lige så venligt stemt over for den tyskervenlige stjerne.

Introduktion kl. 18.30 ved cand.mag. Jørn Wiese.

Medvirkende: Nanna Cecilie Bang, Rolf Hansen, Janus Elsig, Karen Duelund Guastavino

Instruktør: Pelle Nordhøj Kann

Dramatiker: Julie Petrine Glargaard

Komponist: Karen Duelund Guastavino

Scenograf: Lisbeth Burian

Kreativ producent: Christine Worre Kann

Varighed: 1 time og 20 minutter uden pause

Producent: Det Flydende Teater

Aktuelt


Sank naturens vilde planter og bær og og lær at lave dine egne velsmagende snapse

Glæd dig til februar 2026 og et brag af en hyldestkoncert, når MusicalDanmark åbner op for ”Miraklet i Århus” og skaber ”festivalstemning” på Nakskov Teater. I ”Høj sol over Aarhus” kan der opleves 40 af de største og mest elskede hits fra bl.a. TV-2, Gnags, Anne Linnet, Lis Sørensen, Thomas Helmig, Lars H.U.G og mange flere. Det bliver en aften, der både vil berøre og begejstre.

Bruuns Chokolade glæder sig over endnu engang at kunne åbne den smukke Fuchsiahave op for Afternoon Tea 2026.

PÅ PLAKATEN


Visit Vesterhavet

Velkommen til Visit Vesterhavet

Hvor stort er rummet? Hvordan er det at komme derud? Findes der liv andre steder end på Jorden, og kan…

Tavs Neiiendams berømte hørespil, "Mordets Melodi", der havde premiere i radioen i 1943, skabte gys og rædsel bandt lytterne. Men…

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.