Befriet fra Hitlers helvede. Film om de hvide busser
René Meyrowitsch holder foredrag og viser film om de hvide busser. Hans forældre og bror var i kz lejr under 2. verdenskrig og kom hjem med busserne. Læs mere
René Meyrowitsch holder foredrag og viser film om de hvide busser. Hans forældre og bror var i kz lejr under 2. verdenskrig og kom hjem med busserne. Læs mere
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
René Meyrowitsch holder foredrag om og viser filmen ”Befriet fra Hitlers helvede” om de hvide busser. Han er idemanden bag filmen, som bl.a. fortæller om, hvad frivillige kan gøre for deres medborgere. Med de hvide busser blev der reddet ca. 17.000 kz fanger, heriblandt René Meyrowitschs forældre og bror, der var indsat i kz-lejr Theresienstadt.
De hvide busser var almindelige rutebiler, der var malet hvide. De kom fra Norge, Sverige og Danmark.
De svenske busser stod for den interne transport af kz-fanger i Tyskland, mens de danske busser sørgede for transport fra opsamlingsstedet i Neuengamme kz-lejr til Danmark.
Pris: 100 kr. for ikke medlemmer og 75 kr. for medlemmer af Ringsted Museumsforening - inkl. kaffe og lidt sødt
Igen i 2026 byder julekabareten med skuespiller og komiker Søren Ruby på helt dugfriske satiriske tekster og skæve skøre indfald. Her må man skraldgrine uden at sortere skraldet!
I forbindelse med 20-års jubilæet for Hvide Sande Masterclass præsenteres en stemningsfuld optaktskoncert på Ringkøbing Rådhus
”Besked fra AULA” er en forestilling om vores alle sammens folkeskole. Om alle de seriøse- og absurde diskussioner, der opstår, når mennesker med vidt forskellige baggrunde mødes omkring skolen. Men du må godt grine med selvom du hverken er lærer eller har børn i skolen.
Vi glæder os til at byde dig velkommen til en dag med fordybelse, hygge og fantastisk vin.
Få en uforglemmelig oplevelse i kajakken på Lammefjorden.
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.