program


SKAL IKKE BRUGES Besøg Antvorskov Klosterruiner

SKAL IKKE BRUGES Besøg Antvorskov Klosterruiner

Kom med på en rundvisning i en af middelalderens mest spektakulære klosterruiner

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Torsdag, 09. Juni 2016 19:30

Kom med på en spændende rundvisning i Antvorskov Kloster, hvor der fortælles om de spektakulære ruiner af Danmarks næststørste kloster fra middelalderen. Blandt ruinerne findes Europas bedst bevarede salshus af tegl fra den ældre middelalder, som også har bevaret Danmarks ældste og mest mærkværdige toilet. Der fortælles også om johanniterordenens og klosterets historie og om, hvorfor verdens ældste nationalflag – Dannebrog- sandsynligvis stammer fra Antvorskov Kloster ved Slagelse.

Aktuelt


Sebastian - cabareten opføres på Brasseriet efter en lækker middag, som er inkluderet i prisen. Sebastians sange præsenteres i alle dens afskygninger og tegner et skarpt satirisk og humoristisk portræt af Danmark gennem de sidste 50 års ud- og afvikling af velfærdssamfundet. På scenen står skuespillerne Mette Marckmann og Jacob Morild, bassisten Eva Skipper & pianisten, arrangøren og kapelmesteren Morten Wedendahl.

Musikalsk comedy show af og med Mikkel Schrøder. ”Firmafesten” er en stærkt underholdende karikaturtegning af alle dem vi (tror) vi kender fra vores hverdag og arbejdsplads. I Mikkel Schrøders kærlige, rammende og morsomme parodier møder vi firmaets ansatte på storskærm, når han taler, fortæller og synger om dem. Kom med til årets firmafest - du kan godt finde det gode grin frem!

Rossinis BARBEREN I SEVILLA er en af verdens mest elskede og oftest spillede operaer. En ægte italiensk komedie. Spændende nordisk cast af sangere.

PÅ PLAKATEN


Vardemuseerne – Aktiviteter i området

Natursafari, i Nymindegab-malernes fodspor, Flygtningelejr Oksbøl, Bunkertur ved Blåvandshuk Fyr, Croquis for alle, Historisk sommervandring ved Flugt

Vardemuseerne inviterer til en række spændende guidede ture i den smukke natur omkring Varde. Uanset om du er stor eller…

Visit Vesterhavet

Velkommen til Visit Vesterhavet

Kom og oplev de historiske bygninger som i dag rummer Slagelse Kloster.
JULI: 9. | 16. | 23. |…

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.