program


Billeder med Baby: GULD

Billeder med Baby: GULD

Går du hjemme med din baby, og har du mod på at gå til andet end tumlastik og babybio, så har Sorø Kunstmuseum et nyt tilbud til dig og din mødre/fædregruppe.
Den sidste onsdag i hver måned kan du komme på en særlig omvisning for forældre med babyer, som foregår i et roligt tempo med mulighed for efterfølgende spisning og leg i museets café og publikumssal. :)  Læs mere

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Torsdag, 09. Juni 2016 19:30

Billeder med Baby er en omvisning på maks. 1,5 time med en kunstfaglig medarbejder i Sorø Kunstmuseums samling og aktuelle særudstilling. Den foregår i et roligt tempo med indlagte amme- og spisepauser, og der er kun plads til ti voksne deltagere + babyer, så der er god plads til alle. Omviseren har fokus på, at I som forældre skal forkæles med god kunst og nye indtryk.

Hver omvisning har et tværgående tema, som denne gang omhandler temaet GULD. Vi går på jagt i efter bladguld, guldsmykker og gyldne stunder fra guldalderen.

Efter omvisningen inviteres I til at hygge jer i vores publikumssal, som vil være indrettet med et lege/tumleområde til de små. Her har I også mulighed for at spise tilkøbt mad fra museets café og drikke lige så meget kaffe eller te, som I har lyst til.

 

Priser

Almindelig billet: 110 kr. inkl. kaffe ad libitum og museumsentré på dagen.

Medlem af Kunstklubben: 60 kr. inkl. kaffe ad libitum.

Tilkøb af en mad fra museets café: 40 DKK.

 

Museet café bruger kun de bedste lokale og økologiske råvarer.

 

Vi glæder os til at se jer til en kunstfyldt formiddag på museet!

Aktuelt


BRYLD — En verden på TVÆRS er den fjerde forestilling i Teatergrads musikalske Danmarkskrønike. Den fortæller historien om en kvinde, der lyttede – for alvor. Med en sjælden blanding af faglighed, kærlighed og kontant ærlighed mødte Tine de unge i øjenhøjde. Hun vidste, hvad hun talte om. Hun havde set det meste – og levet endnu mere.

Cph Design Space 2026 finder sted på Terminal 13 den 23.-25. oktober, fredag, lørdag og søndag.

Carmen er en af de mest opførte operaer i verden. I vil opleve alle de kendte arier, krydret med ægte flamencodans akkompagneret af vores fantastiske kvartet, som til denne forestilling har et meget spansk islæt med klaver, guitar, akkordeon og klarinet.

PÅ PLAKATEN


Haaning Collection

Et oplevelseshus med biler, mennesker og kulturhistorie i centrum

Sorø Kunstmuseum

Fokus er især på dansk kunst, men museet har også en helt enestående samling af russisk modernisme og ikonmaleri.

En eventyrrejse i identitet gennem stier og landskaber af tøj for de 1-5-årige

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.