Bunkertur ved Houvigfæstningen (Tysk)
Bliv klogere på de mange bunkere der stadig står ved vestkysten, når Ringkøbing-Skjern Museum tager på bunkertur
April - okt.: alle torsdage. I juli, august & okt.: også tirsdage. Kl. 13.00-15.00
Bliv klogere på de mange bunkere der stadig står ved vestkysten, når Ringkøbing-Skjern Museum tager på bunkertur
April - okt.: alle torsdage. I juli, august & okt.: også tirsdage. Kl. 13.00-15.00
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Torsdag, 29. Oktober 2020 13:00
Bunkerne ved Houvigfæstningen. Bygget af beton for at modstå bombeangreb, men som må give fortabt for havets voldsomme kræfter. Alle fortæller de historien om topmoderne radarstationer og ældgamle kanoner - og et liv levet bag beton og bomber.
Dato: April - okt.: alle torsdage. I juli, august & okt.: også tirsdage. Kl. 13.00 - 15.00.
Mødested: Sortebærdalens P-plads ved Houvig Strand, ca. 4 km. nord for Søndervig.
Pris: Voksne: 100 kr. Børn til og med 14 år gratis.
Bemærk: begrænsede pladser!
Vi anbefaler at man har et mundbind med på bunkerturen, som man kan tage på når turen fx. går ind i bunkerne.
Danseforestilling om øjeblikket, før alt bryder sammen. Med poesi og grotesk humor skildres den kropslige følelse af at leve på kanten af et kollaps. Panikken, angsten, frisættelsen og håb om, at nogen gør noget.
Policeman’en rykker ud i foråret 2027! En 50-års jubilæumshyldest til Sting og The Police. Stings imponerende bagkatalog af hits har været en tur igennem MusicalDanmarks musikalske maskinrum.
Så er det helt sikkert - det er en sommer tradition, at EVENT &Os præsenterer Lis Sørensen med hendes fantastiske band i MusikLaden. De der har været ved de to sidste år, ved hvor magisk en kombination det er i uge 31: sommeraften, nostalgisk lade, et fantastisk band & en legendarisk sangerinde! Der er ikke noget at sige til, at der plejer at være total udsolgt
Gør dig klar til et vikingetogt på Bork Vikingehavn. Til at se udsigten fra toppen af Lyngvig Fyr. Til at…
Hyggelig aften i Laden hos Planter og Pesto
En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.