AFLYST Byvandring med arkitektoniske detaljer i Ringsted
Hør om en arkitekturstrømning, der giver boliger med lys, luft og renlighed. Modernismen er i fokus på denne byvandring.
Hør om en arkitekturstrømning, der giver boliger med lys, luft og renlighed. Modernismen er i fokus på denne byvandring.
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Torsdag, 09. Juni 2016 19:30
På aftenens tur rundt i Ringsted skal vi se på bygninger fra 1920’erne og frem til 1960’erne. Det er en periode, hvor byen oplevede et byggeboom og byens grænser rykkede sig. Steen Eiler Rasmussens byplan og bygningsværker er centrale i fortællingen om modernismen. Turen går forbi Rådhuset og Sjællandsgade karreen med stop ved bygninger, der har en historie og fine detaljer.
Pris: voksen = 75 kr. 12 - 18 årige = 25 kr. Barn u/12 år gratis + bookinggebyr på 6 kr.
Mødested: Tingstenen på Torvet i Ringsted
Tilmelding nødvendigt her på BilletExpressen
Gæt med i Agatha Christies legendariske krimiklassiker om en gruppe mennesker, der er sneet inde på et afsidesliggende hotel med en morder iblandt. Spændingen stiger. Hvem er morderen?
En hæsblæsende og vanvittig komedie, der tager udgangspunkt i det legendariske slag på Grathe Hede i 1157 – det afgørende opgør mellem de tre danske tronkrævere; Svend, Knud og Valdemar.
Kom og vær med til årets sidste officielle koncert på Hvide Sande Masterclass og oplev næsten alle årets deltagere samt professorer i en perlerække af fortryllende værker
Vores museer tilbyder foredrag, workshops, byvandringer, omvisninger og andre spændende aktiviteter og events. I finder også aktiviteter til børn og…
Åbningstider Onsdag 10-20 torsdag til søndag 10-16
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.