Cirkelines museskole
Giv dine børn eller børnebørn en lærerig og underholdende oplevelse med denne magiske, morsomme og fantasifyldte teaterforestilling med musik af Hans-Henrik Ley.
Giv dine børn eller børnebørn en lærerig og underholdende oplevelse med denne magiske, morsomme og fantasifyldte teaterforestilling med musik af Hans-Henrik Ley.
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Onsdag, 12. Maj 2021 12:00
Det bliver ren nostalgi i Nakskov teatersal, når vi får besøg af den karakteristiske pige med det strittende sorte hår, den røde sortprikkede kjole, de bare fødder og hendes musevenner, Ingolf og Frederik.
Ingolf og Frederik skal lære bogstaverne at kende. Cirkeline har lavet en skole, hvor musene lærer om alfabetet og bogstaverne, og hvad der rimer på dem.
Det er en familieforestilling, der er fyldt med sange, og hvor børnene er aktive deltagere. Børnene lærer, hvad alfabetet kan - og kan man bruge matematik, når man leger?
Forestillingen varer 45 minutter.
Der er 3 medvirkende bl.a. Anne Blomsgård.
(Teater Next)
Om den danske underklasse og familien Hassans liv i Trillegården ved Århus. En historie om et lukket miljø og om Yahya Hassan – en af dette århundredes mest markante stemmer – der døde i en alt for ung alder.
Musikfortælling. Fra drømme til valgkamp, soldaterdagbøger, livslede og andre elefanter i rummet. Nogle tanker kan forstyrre. Andre er som korte øjeblikke. Nogle er finurlige og andre mørke.
Frit efter Ole Lund Kirkegaards klassiker om det gule næsehorn på 2. sal skabt af Toppers trylleblyant. Om at holde fast i fantasien, inden vi alle ender som en sur bagerkone eller vred ZOO-direktør. Fra 6 år.
Juleeventyret om Cirkeline og den dag hun sammen med musene Ingolf og Frederik får gjort de sidste julegaver klar, hentet…
Nissemor og Kanelia i julenød
Juleforestilling
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.