Da Slagelse var besat
Tag med lokalhistoriker Carsten Egå på en byvandring til ikoniske steder fra 2. verdenskrig
Tag med lokalhistoriker Carsten Egå på en byvandring til ikoniske steder fra 2. verdenskrig
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Fredag, 09. December 2011 21:00
Den 9. april 1940 om morgenen gik tyskerne i land i Korsør med heste, cykler og motorkøretøjer. 166 af de tyske soldater blev indkvarteret i Slagelse by og hverdagslivet i byen blev forandret.
Hør om, hvad der skete i Slagelse dengang, Danmark blev besat. Hvordan var det under krigen og hvad skete der, da freden kom?
Mødested: Slagelse Museum, Bredegade 11a, 4200 Slagelse
Praktisk information: Ikke for gangbesværede og ikke egnet for små børn.
Pris: Voksen: 75 kr., 12-18 år: 25 kr. Barn under 12 år: gratis
Forestillingen sætter den sårbare og vrede mand på dagsordenen i en kærlighedshistorie, der udfordrer grænserne for hjertesorg og genopstandelse.
En finurlig og tankevækkende hverdagskomedie om længsler, mod og uventede forbindelser. To helt almindelige mennesker fra hvert sit samfundslag befinder sig i et venteværelse.
Vi glæder os til at byde dig velkommen til en dag med fordybelse, hygge og fantastisk vin.
En stærk og særpræget jødisk kvinde minder os om nogle af de begivenheder, der formede det forrige århundrede og får…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.