Da Slagelse var besat
Tag med lokalhistoriker Carsten Egå på en byvandring til ikoniske steder fra 2. verdenskrig
Tag med lokalhistoriker Carsten Egå på en byvandring til ikoniske steder fra 2. verdenskrig
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Fredag, 09. December 2011 21:00
Den 9. april 1940 om morgenen gik tyskerne i land i Korsør med heste, cykler og motorkøretøjer. 166 af de tyske soldater blev indkvarteret i Slagelse by og hverdagslivet i byen blev forandret.
Hør om, hvad der skete i Slagelse dengang, Danmark blev besat. Hvordan var det under krigen og hvad skete der, da freden kom?
Mødested: Slagelse Museum, Bredegade 11a, 4200 Slagelse
Praktisk information: Ikke for gangbesværede og ikke egnet for små børn.
Pris: Voksen: 75 kr., 12-18 år: 25 kr. Barn under 12 år: gratis
Juleeventyret om Cirkeline og den dag hun sammen med musene Ingolf og Frederik får gjort de sidste julegaver klar, hentet juletræ og fremtryllet en stjerne til juletræet. Alder: fra 3 år.
Nicky er ny medhjælper på plejehjemmet Solsiden. I takt med at han falder til, stiger arbejdspresset. Omsorg og nærvær bliver til forsømmelser og svigt. Et nyskrevet drama om værdighed og varme hænder.
Gør dig klar til et vikingetogt på Bork Vikingehavn. Til at se udsigten fra toppen af Lyngvig Fyr. Til at…
Så er det helt sikkert - det er en sommer tradition, at EVENT &Os præsenterer Lis Sørensen med hendes fantastiske…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.