De talende sten
I forbindelse med 100 året for genforeningen af Nordslesvig og Sønderjylland, har de tre lokale teaterforeningen, Studio73, Jels vikingespil, Sløjdscenen, slået kræfterne sammen
I forbindelse med 100 året for genforeningen af Nordslesvig og Sønderjylland, har de tre lokale teaterforeningen, Studio73, Jels vikingespil, Sløjdscenen, slået kræfterne sammen
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Søndag, 12. September 2021 19:30
I forbindelse med 100 året for genforeningen af Nordslesvig og Sønderjylland, har de tre lokale teaterforeningen, Studio73, Jels vikingespil, Sløjdscenen, slået kræfterne sammen for at skabe et ny skrevet og underholdende skuespil af Ditte Svane, om tiden før og optil genforeningen af de to danske landsdele.
To veninder, Karen og Louise, mødes i Skibelund Krat og fører os humoristisk og på næsten magisk vis igennem de mange kendte historier om Ludvig og Charlotte Schrøder, Poul La Cour, Heinrich Nutzhorn, Kong Frederik d. VIII og mange mange flere. Instruktør Hans-Christian Leonhard står for iscenesættelsen. Han lægger stor vægt på at fortælle historien med tempo og humor, så ”vi lærer om de forgangene tider uden rynker i panden, men med et smil på læberne”.
Skibelundkrat er den danmarkskendte mindelund, som skaber de smukke rammer stykket DE TALENDE STEN” og om de 22 mindesten fra tiden omkring genforeningen af Nordslesvig og Sønderjylland.
Priser:
160 kr. for voksne inkl. gebyr 10 kr. // 100 kr. for børn under 18 + studerende, inkl. gebyr 10 kr..
Spilleperiode:
3 September Kl. 19:30
4 September Kl. 14:00
9 & 10 September Kl. 19:30
11 September Kl. 14:00 & 19:30
12 September Kl. 19:30
Glæd dig til februar 2026 og et brag af en hyldestkoncert, når MusicalDanmark åbner op for ”Miraklet i Århus” og skaber ”festivalstemning” på Nakskov Teater. I ”Høj sol over Aarhus” kan der opleves 40 af de største og mest elskede hits fra bl.a. TV-2, Gnags, Anne Linnet, Lis Sørensen, Thomas Helmig, Lars H.U.G og mange flere. Det bliver en aften, der både vil berøre og begejstre.
Guidet vandretur i Nymindegab og en lækker hotdog og godt øl til slut i Esehusene
Kom og fremstil dit eget keramik På kurserne arbejder vi med teknikker, hvor ALLE kan være med, vi kvætser, pladeteknik,…
SANGEN OM ODA OG ANTON er en stor historie om to helt almindelige mennesker som dig og mig. En fortælling…
4.265 kilometers vandring tilbage til mig selv
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.