Den Komiske uskyld
Siden 70’erne har Flemming Jensen underholdt os. Grødnissen Lunde, stand-up, teater, instruktør, forfatter, revyer, der er virkelig tale om et menneske, der ville nå det hele.
Siden 70’erne har Flemming Jensen underholdt os. Grødnissen Lunde, stand-up, teater, instruktør, forfatter, revyer, der er virkelig tale om et menneske, der ville nå det hele.
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Lørdag, 04. Marts 2023 16:00
Den Komiske uskyld
Siden 70’erne har Flemming Jensen underholdt os. Grødnissen Lunde, stand-up, teater, instruktør, forfatter, revyer, der er virkelig tale om et menneske, der ville nå det hele. Han er efter pålidelige kilder blevet farfar og har ekspanderet livviden (lidt). Man kunne næsten sige, at han har brugt hele sit liv på ikke at kunne bestemme sig til, hvad han ville, så han gjorde bare det hele.
Flemming Jensen har været gæst hos GTM ganske mange gange. Nu vender han tilbage med et festfyrværkeri, en personlig kulturhistorie gennem 40 år. Han fortæller om alt det sjove og spændende, sange og monologer, og giver undervejs eksempler på viser. Han fortæller også om de mange kolleger, som han har samarbejdet med gennem årene - hjerteligt og godmodigt. Der vises ældre morsomme filmklip, som han viser efter tilladelse af kollegerne, det er sjovt, og det synes Jensen helt klart også.
Nutid og datid smelter sammen for at gøre det hele meningsfuldt – hvad vil vi helst ha’?? En stjernestiv Per Hækkerup eller en ædru Støjberg?
Medvirkende: Flemming Jensen og Lars Fjeldmose
Manus: Flemming Jensen
Instruktør: Lars Knutzon
Spilletid: 90 min inkl. pause.
Glæd dig til februar 2026 og et brag af en hyldestkoncert, når MusicalDanmark åbner op for ”Miraklet i Århus” og skaber ”festivalstemning” på Nakskov Teater. I ”Høj sol over Aarhus” kan der opleves 40 af de største og mest elskede hits fra bl.a. TV-2, Gnags, Anne Linnet, Lis Sørensen, Thomas Helmig, Lars H.U.G og mange flere. Det bliver en aften, der både vil berøre og begejstre.
Kom med ud at opleve vinterlandskabet ved Lønne, og få forbrændt nogle julekalorier.
Det Kgl. Teaters forestilling bygger på Katrine Marie Guldagers anmelderroste og samfundsspidende roman om selvværd, sorg og omsorg som teater med Iben Hjejle og Alexander Bryld Obaze.
Vardemuseerne inviterer til en række spændende guidede ture i den smukke natur omkring Varde. Uanset om du er stor eller…
Fremstil dit eget flotte keramik.
Kurset kører 5 mandage.
En stor historie om to helt almindelige menneskers vej gennem livet i sorg og glæde og om modet til at…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.