program


Den Komiske uskyld

Den Komiske uskyld

Siden 70’erne har Flemming Jensen underholdt os. Grødnissen Lunde, stand-up, teater, instruktør, forfatter, revyer, der er virkelig tale om et menneske, der ville nå det hele.

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Lørdag, 04. Marts 2023 16:00

Den Komiske uskyld

Siden 70’erne har Flemming Jensen underholdt os. Grødnissen Lunde, stand-up, teater, instruktør, forfatter, revyer, der er virkelig tale om et menneske, der ville nå det hele. Han er efter pålidelige kilder blevet farfar og har ekspanderet livviden (lidt). Man kunne næsten sige, at han har brugt hele sit liv på ikke at kunne bestemme sig til, hvad han ville, så han gjorde bare det hele.

Flemming Jensen har været gæst hos GTM ganske mange gange. Nu vender han tilbage med et festfyrværkeri, en personlig kulturhistorie gennem 40 år. Han fortæller om alt det sjove og spændende, sange og monologer, og giver undervejs eksempler på viser. Han fortæller også om de mange kolleger, som han har samarbejdet med gennem årene - hjerteligt og godmodigt. Der vises ældre morsomme filmklip, som han viser efter tilladelse af kollegerne, det er sjovt, og det synes Jensen helt klart også.

Nutid og datid smelter sammen for at gøre det hele meningsfuldt – hvad vil vi helst ha’?? En stjernestiv Per Hækkerup eller en ædru Støjberg?

Medvirkende: Flemming Jensen og Lars Fjeldmose
Manus: Flemming Jensen
Instruktør: Lars Knutzon

Spilletid: 90 min inkl. pause.

Aktuelt


Bestyrelsen introducerer først forestillingerne der vil blive vist i 2026-27. Efter en pause skal du opleve en kabaret om den svensk-hollandske Cornelis Wreeswijk. Han var en af de helt store kunstnere i Sverige – men også i Danmark, hvor hans smukke sange som ”Visen om de atten svaner”, ”Felicia adjø” og ”Veronica” stadig har et meget stort publikum.

FIGAROS præsenterer en spaghettiwestern, som vor mor lavede den. Præriens skrappe sangere er en musikalsk western-farce, hvor alle cowboy-klichéer vendes på hovedet. Forvent knaldende skuddueller og rendyrket forvekslingskomedie – tilsat en god portion af Figaros' særegne komik, musik og sange fra opera, operette, musical, popmusik og naturligvis country & western. Hans Dueholm er sygemeldt og erstattes af Karen-Marie Lillelund.

Brunos Bodega er en fuldstændig almindelig bodega. Her findes ikke skæve eksistenser. Kun mennesker. Kom indenfor og mød SønderJytte, Klåge, Allan Pisbows og alle de andre, der er lige så faste som resten af inventaret. Her lever hverdagsdrømme og -tragedier side om side. Og selv om irritationer kan nå uanede højder, rækker netværket tæt og fast ind under selv de dybeste fald.

PÅ PLAKATEN


Visit Vesterhavet

Velkommen til Visit Vesterhavet

4.265 kilometers vandring tilbage til mig selv

En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.