Den Komiske uskyld
Siden 70’erne har Flemming Jensen underholdt os. Grødnissen Lunde, stand-up, teater, instruktør, forfatter, revyer, der er virkelig tale om et menneske, der ville nå det hele.
Siden 70’erne har Flemming Jensen underholdt os. Grødnissen Lunde, stand-up, teater, instruktør, forfatter, revyer, der er virkelig tale om et menneske, der ville nå det hele.
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Lørdag, 04. Marts 2023 16:00
Den Komiske uskyld
Siden 70’erne har Flemming Jensen underholdt os. Grødnissen Lunde, stand-up, teater, instruktør, forfatter, revyer, der er virkelig tale om et menneske, der ville nå det hele. Han er efter pålidelige kilder blevet farfar og har ekspanderet livviden (lidt). Man kunne næsten sige, at han har brugt hele sit liv på ikke at kunne bestemme sig til, hvad han ville, så han gjorde bare det hele.
Flemming Jensen har været gæst hos GTM ganske mange gange. Nu vender han tilbage med et festfyrværkeri, en personlig kulturhistorie gennem 40 år. Han fortæller om alt det sjove og spændende, sange og monologer, og giver undervejs eksempler på viser. Han fortæller også om de mange kolleger, som han har samarbejdet med gennem årene - hjerteligt og godmodigt. Der vises ældre morsomme filmklip, som han viser efter tilladelse af kollegerne, det er sjovt, og det synes Jensen helt klart også.
Nutid og datid smelter sammen for at gøre det hele meningsfuldt – hvad vil vi helst ha’?? En stjernestiv Per Hækkerup eller en ædru Støjberg?
Medvirkende: Flemming Jensen og Lars Fjeldmose
Manus: Flemming Jensen
Instruktør: Lars Knutzon
Spilletid: 90 min inkl. pause.
Thure Lindhardt giver en musikalsk fortælling om N.F.S. Grundtvig. "Jeg saa engang et Billede af det Evige - en rejse med Grundtvig", skabt af skuespiller og instruktør Thure Lindhardt, som en hyldest til en af Danmarks største begavelser N.F.S. Grundtvig.
En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.
Vardemuseerne inviterer til en række spændende guidede ture i den smukke natur omkring Varde. Uanset om du er stor eller…
Tag med Jens Lyck på en spændende rejse, hvor han fortæller om 70,erne. 80èrne og 90èrne set fra sædet af…
Teater Patrasket har taget fat i endnu en håndfuld historier af Kim Fupz Aakeson: Om børn med svære tanker, om…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.