program


Den poetiske raptus

Den poetiske raptus

2022 markerer 300 – året for dansk teater.
Hvad er mere oplagt end at fejre dette med en festlig forestilling om Ludvig Holberg og 1700-tallets teater - skrevet af Ernst Bruun Olsen.
I denne festlige forestilling kan man opleve uddrag fra den Politiske Kandestøber, Jeppe på bjerget og Jean de France
25.september 1722 spilles ”Den politiske kandestøber” som den første komedie på dansk!
 Læs mere

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Mandag, 21. November 2022 19:30

Året er 1722. På teatret i Lille Grønnegade hersker der liv og glade dage, selv om pietismen har kastet mørke skygger over København. I Fiolstræde sidder Holberg og har netop modtaget håbløse anmeldelser af Peder Paars, da anmelderne er tynget af tidens åndløshed og totale mangel på humor.

Og netop Peder Paars giver anledning til at ledelsen på teatret aflægger besøg hos Holberg. Teaterlederen har nemlig fået den ide, at lade komedier opføre på dansk på teatret! Han opfordrer derfor Holberg til at skrive til teatret i Lille Grønnegade. Tidligere var der kun spillet på fransk og for det bedre borgerskab. Selv om Holberg har sit embede på Københavns Universitet, tager han udfordringen op. Han suges ind i teatrets verden og opdager snart komediens oplysende og samfundskritiske kraft. Den poetiske raptus er uundgåelig!

Holberg skrev på halvandet år ikke mindre end 17 komedier, som blev opført på teatret i Lille Grønnegade.

Medvirkende:  Anders Juul, Tom Jensen, Josefine Tvermoes, Marie Louise Wille, Jesper Riefensthal, Jeppe Ellegaard Marling, Niels Anders Manley, Simon Kongsted

Aktuelt


Dukketeater om ALFONS ÅBERG baseret på Gunilla Bergströms børnebøger om den energiske lille fyr med den livlige fantasi. Forestillingen er med hverdagshistorier om Alfons og hans rare og distræte far.

...og gæstesolist ANDERS BLICHFELDT

Om den danske underklasse og familien Hassans liv i Trillegården ved Århus. En historie om et lukket miljø og om Yahya Hassan – en af dette århundredes mest markante stemmer – der døde i en alt for ung alder.

PÅ PLAKATEN


Øresundsakvariet

Øresundsakvariet - viden, oplevelser og havsafari

Oplevelser for hele familien
Akvarier hvor der både må røres og kigges!

Cabaret med humor, sang og musik i C.V. Jørgensens musikalske og forunderlige univers. Her skildres Danmark gennem de sidste 50…

En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.