Køb Billetter
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Torsdag, 09. Juni 2016 19:30
OBS: husk at tjekke datoen herover, så du bestiller til den dag du vil se dit yndlingshold!KVARTFINALER: 26. april – Kvartfinale 1: Hayduk&Granqvist(fra Århus) vs.Et lille Påfund(fra Århus)
3. maj – Kvartfinale 2: Skråplan(Kbh.) vs.Kaoskomplottet(Kbh.)
10. maj – Kvartfinale 3: Improtesen(Kbh.) vs.ImmerTanzen(Kbh.)
24. maj – Kvartfinale 4: Ubudne Gæster(Kbh.) vs.JaHatten(Kbh.)
For tredje år i træk afvikles DM I Impro Comedy under en inkluderende sammenslutning skabt inde fra af miljøet selv. Vi er stolte over at kunne afholde arrangementet i samarbejde med Teater Play, hvor kvartfinalerne vil foregå, og for anden gang at kunne afholde finaleugen i Odense under HCA Festivals.
En ny comedy-konkurrence Hvilke danskere kan få en sal af mennesker til at grine mest, uden at havde planlagt hvad man skal sige? Det spørgsmål vil blive besvaret til dette års Danmarksmesterskab i Impro Comedy. Genren kender vi nok mest fra TV-underholdningsprogrammer som ’Rundt på Gulvet’ og ’Hatten Rundt’, men nu har en tidligere TV-tilrettelægger besluttet, at samle det spraglede talentmiljø inde for genren og lade dem konkurrere om, hvem der er Danmarks bedste. 10 grupper fra hele Danmark stiller således op i den nervepirrende comedy-konkurrence, der vil vise en bred vifte af nye comedy-, revy- og skuespils talenter. Turneringen indledes på Teater Play med 4 kvartfinaler, hvor 2 hold af gangen dyster på fredagene 26/4, 3/5, 10/5 og 24/5 kl. 20. På aftenerne vil publikum sammen med en dommer bestemme, hvilken gruppe der skal gå videre til finaleugen, som i år afvikles under HCA Festivals i uge 34. Her venter de 2 seedet hold, Danmarksmestrene fra 2010 ’Alt på et Bræt’ og de forsvarende Danmarksmestre fra 2018 ’UHA’, der hver vil møde 2 grupper på 1 aften, hvor vinderen af denne vil gå i finalen.
DM i IMPRO COMEDY arrangeres af Jakob Schnohr, som selv er tidl. dobbelt vinder af Danmarksmesterskabet i teatersport fra 2008 og 2009. Siden har han foldet sig ud i både TV og teaterbranchen. Her har han bl.a. tilrettelagt og udviklet Tv-programmer som ’Rundt på Gulvet’ og ’Det Sene Sommershow’. Til dagligt er Jakob tilknyttet Den Danske Scenekunstuddannelse som underviser v. Århus Teaterskole.
Pernille Højmarks egen personlige fortælling om modgang, kampe og skelsættende livsøjeblikke. Fra en usædvanlig rå barndom, en heftig og vild ungdom til en alsidig karriere som sanger og skuespiller. Det er ufiltreret koncertteater i lille format. Forestillingen er baseret på hendes erindringsbog af same navn og indeholder både kendte og nyskrevne sange.
Stig & Vennerne AKUSTISK genoptager den koncertform, som var Flemming ’Bamse’ Jørgensens foretrukne i de sidste år af hans liv og karriere, nemlig den intime akustiske koncert med snak og drilleri mellem sangene. Du vil kunne synge med på alle hans største hits, udført med respekt og kærlighed af Stig Rossen og de resterende medlemmer af Bamses Venner. Koncerten laves i samarbejde med Danske Seniorer.
Bestyrelsen introducerer først forestillingerne der vil blive vist i 2026-27. Efter en pause skal du opleve en kabaret om den svensk-hollandske Cornelis Wreeswijk. Han var en af de helt store kunstnere i Sverige – men også i Danmark, hvor hans smukke sange som ”Visen om de atten svaner”, ”Felicia adjø” og ”Veronica” stadig har et meget stort publikum.
Oplevelser for hele familien
Akvarier hvor der både må røres og kigges!
Simone – ”et stjernefrø i julen” Til julekoncerten her i 2026 har vi virkelig været ud at søge og har…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.