Esther Brohus & Knud Møller
Ester Brohus og Knud Møller tager på længe ventet duo tour.
Ester Brohus og Knud Møller tager på længe ventet duo tour.
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Søndag, 06. November 2022 15:00
Efter mere end 20 år som venner og musikalske fortrolige, har Ester Brohus og Knud Møller besluttet sig for at tage på duo turné sammen i efteråret 2022.
Efter mere end 20 år som gode venner, naboer og musikalske fortrolige, tager Ester Brohus og Knud Møller i efteråret 2022 på duo tour landet over.
Ester Brohus, som har boet i Hedensted i over 40 år, fik for 20 år siden nys om, at guitarist Knud Møller flyttede til byen. Hun kørte over til Knud med en flaske vin og sagde hej. Siden har de været hinandens gode venner.
Kort efter det første møde blev albummet ”Poor Pretty Little Me”, med Knud Møller som producer, til, og pladen høstede hele tre Grammys.
Knud og Ester har haft et utal af projekter, rejser og musikalske arrangementer igennem tiden… de har sågar været med til at stifte en musikforening i Hedensted – altid med deres egen karriere sideløbende.
”Knud er ikke bare en nabo. Vi har et solidt venskab, og det er altid ham jeg kører over til, når jeg har lavet noget nyt musik. Vi har ofte talt om at tage af sted sammen, og nu skal det være. Det glæder vi os til”, lyder det fra Ester Brohus.
Repertoiret denne aften bliver nogle af Esters nye sange, ældre hits, favoritterne og numrene med den gode historie. Alt sammen akkompagneret med Knud Møllers fantastiske guitarspil.
Dørene åbner kl. 14
Koncerten starter kl. 15
Pris: kr 200.00 + Gebyr 10.00 kr.
Oplev en komedie om, hvordan juristen (Paw Henriksen) og hans karriere-hustru (Iben Dorner) håndterer, at hans far (Ole Sørensen) og siden hendes mor (Susanne Breuning) flytter ind. Kærligheden sættes på prøve i det daglige samvær med forældre, som opfører sig som forkælede teenagere. Svigerfaren er glad for vin og kvinder, mens svigermoren ikke tåler en smule uorden i datterens hjem.
Ny dansk dramatik, der med indsigt og fakta sætter det globale klimaperspektiv og de lokale hensyn til diskussion. Du kommer tæt på et lokalsamfund, der diskuterer udsigten til et A-kraftværk - i egen baghave.
Sebastian - cabareten opføres på Brasseriet efter en lækker middag, som er inkluderet i prisen. Sebastians sange præsenteres i alle dens afskygninger og tegner et skarpt satirisk og humoristisk portræt af Danmark gennem de sidste 50 års ud- og afvikling af velfærdssamfundet. På scenen står skuespillerne Mette Marckmann og Jacob Morild, bassisten Eva Skipper & pianisten, arrangøren og kapelmesteren Morten Wedendahl.
Oplevelser for hele familien
Akvarier hvor der både må røres og kigges!
Traditionen tro åbner Jim Lyngvild og Morten Paulsen igen i år dørene til deres fælles hjem vikingeborg, Ravnsborg, for det…
De rytmiske kor Di Vers og Lejre Rytmiske Kor synger Beatles-sange
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.