program


Far Flytter Ind

Far Flytter Ind

Det er aldrig nemt for voksne børn at flytte hjem til deres forældre, men er det lettere, hvis det er forældrene, der flytter hjem til deres børn? Det lyder som en romantisk drøm, men …..?

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Fredag, 20. Marts 2026 19:30

I komiker og tekstforfatter Sebastian Dorsets komedie tackler karaktererne det med humor og rappe replikker, når den hårdtarbejdende jurist, Gustav, og hans hjemmearbejdende karriere-hustru, Astrid, skal håndtere, at Gustavs far og dernæst Astrids mor flytter ind hos dem.

Godt nok er der både hus-og hjerterum hos Gustav og Astrid, men kærligheden sættes på prøve i det daglige samvær med aldrende forældre, som opfører sig som forkælede teenagere.

Gustavs far, Jørgen, har aldrig taget rollen som far på sig, til gengæld er han lidt for glad for vin og vældig glad for kvinder. Astrids mor, Joan, navigerer ubesværet i sit kaotiske kærlighedsliv, men tåler dårligt en smule uorden i sin datters hjem.

Det bliver ikke nemmere af, at Jørgen og Joan får mere end almindelig svigerforældre sympati for hinanden, samtidig med at møgsager vælter ind over juristsønnen, og datterens fusionsforhandlinger går i hårdknude.

Hvem er forældre for hvem – hvem har opskriften på det ideelle liv? Dette og meget andet spørges der om i denne helt nye danske komedie, hvor dybsindigheder og
morsomheder følges ad i skøn symbiose.

Pga. sygdom spilles rollen som Far af Jørgen Bing.

Glæd jer til at se Jørgen Bing,
Susanne Breuning, Iben Dorner og Paw Henriksen i denne bemærkelsesværdige dramatiker debut!


Varighed: 120 min. inkl. pause

Medvirkende: Jørgen Bing, Susanne Breuning, Iben Dorner og Paw Henriksen.

Instruktion: Kasper Wilton
Scenografi: Camilla Bjørnvad
Dramatiker: Sebastian Dorset
Producent: Louise Schouw Teater.

Aktuelt


”Besked fra AULA” er en forestilling om vores alle sammens folkeskole. Om alle de seriøse- og absurde diskussioner, der opstår, når mennesker med vidt forskellige baggrunde mødes omkring skolen. Men du må godt grine med selvom du hverken er lærer eller har børn i skolen.

Carmen er en af de mest opførte operaer i verden. I vil opleve alle de kendte arier, krydret med ægte flamencodans akkompagneret af vores fantastiske kvartet, som til denne forestilling har et meget spansk islæt med klaver, guitar, akkordeon og klarinet.

Kom med ned under vandet, mellem de vuggende vandaks og oplev haletudsen Myrs forunderlige forvandling fra lille til frø. Sanseligt billedkunstteater for de mindste. Alder 2-5 år.

PÅ PLAKATEN


Haaning Collection

Et oplevelseshus med biler, mennesker og kulturhistorie i centrum

I 2005 var Sakari Tepponen idegeneratoren bag selve Hvide Sande Masterclass´ skabelse.

Traditionen tro, i uge 29 i MusikLaden - arrangør EVENT &Os

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.