FERNISERING: Fulby Keramik 60 år
Kom til fernisering på Fulby Keramiks 60 års-jubilæumsudstilling torsdag den 9. februar kl. 15-17.
Ferniseringen foregår i caféområdet. Det er gratis at deltage og alle er meget velkomne!
Læs mere
Kom til fernisering på Fulby Keramiks 60 års-jubilæumsudstilling torsdag den 9. februar kl. 15-17.
Ferniseringen foregår i caféområdet. Det er gratis at deltage og alle er meget velkomne!
Læs mere
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Lørdag, 15. Oktober 2016 19:30
Fulby keramik fylder 60 år og det markeres med en udstilling på Sorø Kunstmuseum fra den 9.-19. februar. Parret bag keramikken Hans og Birgitte Börjeson har gennem alle årene boet og arbejdet lidt uden for Sorø i landsbyen Fulby.
Hans og Birgitte Börjeson arbejder i et tæt fællesskab, både når det gælder om at udvikle idéer, finde løsninger på såvel tekniske som kunstneriske problemer og udføre de enkelte arbejder. At samarbejde på denne måde og give keramikken navn efter det sted, hvor den produceres, er en praksis med lange rødder indenfor pottemagertraditionen.
Mange forbinder først og fremmest Fulby-keramik med saltglaseret stentøj. Selvom Hans og Birgitte også laver fade og skåle af porcelæn med celadonglasur, så er det indenfor det saltglaserede, at de har sat de stærkeste spor og høstet mest anerkendelse, bl.a. med priser på den første World Ceramic Biennale i Korea i 2001. Parret har også udstillet deres keramik på bl.a. Designmuseum Danmark i København og keramikmuseet CLAY i Middelfart.
Udstillingen er installeret i museets publikumssal, og det er derfor muligt at opleve udstillingen uden billet til museet. Bemærk, at der er åbent alle dage i udstillingsperioden (9.-19. februar), også mandag 13. februar, hvor museet ellers normalt har lukket.
Åbningstider 22.01.2026 - kl. 16.00-19.00 23.01.2026 - kl. 12.00-19.00 24.01.2026 - kl. 10.00-18.00 25.01.2026 - kl. 10.00-17.00
Vil du med på en tur ”down memory lane”? De er der alle sammen: ”Manden på risten”, ”Sangen om Larsen”, ” Du er min øjesten”, ”Der kommer altid en sporvogn og en pige til”, ja og mange flere og selvfølgelig ”Solitudevej”.
En stor historie om to helt almindelige menneskers vej gennem livet i sorg og glæde og om modet til at…
Tavs Neiiendams berømte hørespil, "Mordets Melodi", der havde premiere i radioen i 1943, skabte gys og rædsel bandt lytterne. Men…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.