program


FOLKEUNIVERSITETET: Kunst og religion

FOLKEUNIVERSITETET: Kunst og religion

OBS: TILMELDING GENNEM FOLKEUNIVERSITETETS HJEMMESIDE.

Kunst og religion v. ph.d. Line Marschner og mag.art. Andreas Spinner Nielsen

Det bliver en mosaik af fortællinger om kunsten og arkitekturen, når Line Marschner og Andreas Spinner trækker tråde fra de byzantinske ikoner til kunsten i dag. På kurset undersøger de forholdet mellem religion, billedkunst og arkitektur og gennemgår nogle af de vigtigste og mest fundamentale symboler og motiver.

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Torsdag, 09. Juni 2016 19:30

OBS: tilmelding sker via følgende link: https://www.fukbh.dk/program/kunst-arkitektur-og-design/kunst-og-religion

Om kurset:

Hvad er et billede? Hvad er billedets muligheder og begrænsninger? Hvordan relaterer billedet sig til det, det handler om? Hvad sker der med os når vi træder ind i religiøse rum via billeder og arkitektur? Hvordan kan kunsten bevæge os til at finde mening og sammenhæng med den verden vi lever i?

Filosofi, religion og kunst er tæt sammenvævet i kurset, hvor vi undersøger, hvordan mennesker igennem tiden har oplevet kunsten. Vi går bl.a. på opdagelse i billedstriden i årene 726-843, hvor der var forbud mod religiøse billeder i det byzantinske rige. Herfra går rejsen til tidlig kristen arkitektur, middelalder, renæssance, barok og til oplysningstiden og videre til moderne tid og samtidskunsten i dag. Vi ser bl.a. på nyere kirkearkitektur og kunsten, der bliver skabt til de religiøse rum i dag.

Startdato: Torsdag d. 27. oktober 2022

Slutdato: Torsdag d. 1. december 2022

Tidspunkt: Kl. 16:15 - 18:00

Varighed: 6 torsdage

Alle undervisningsgange

1. undervisningsgang
Torsdag d. 27. oktober 2022 Kl. 16:15 - 18:00
 
2. undervisningsgang
Torsdag d. 3. november 2022 Kl. 16:15 - 18:00
 
3. undervisningsgang
Torsdag d. 10. november 2022 Kl. 16:15 - 18:00
 
4. undervisningsgang
Torsdag d. 17. november 2022 Kl. 16:15 - 18:00
 
5. undervisningsgang
Torsdag d. 24. november 2022 Kl. 16:15 - 18:00
 
6. undervisningsgang
Torsdag d. 1. december 2022 Kl. 16:15 - 18:00

Sted: Sorø Kunstmuseum, Storgade 9, 4180 Sorø

Pris: Kr. 820,-

Aktuelt


Simone – ”et stjernefrø i julen” Til julekoncerten her i 2026 har vi virkelig været ud at søge og har fundet noget smukt og unik. Anbefalingerne har store og mange, så vi glæder meget til mødet med SIMONE og hendes pianist.

Billetbestilling til sæson 2027/2028 og præsentation af programmet ved Leif Druedahl

Musikforestillingen SALLYS FAR er baseret på de populære bøger ”Sallys far”. Glæd jer til masser af sjov, ballade og ikke mindst iørefaldende sange. Med Sallys pinlige far, fjollede lillebror og kloge Sally. Alder: fra 4 år.

PÅ PLAKATEN


Museum Vestsjælland

Vi rummer alt fra stenøkser til moderne politisk kunst

Vores museer tilbyder foredrag, workshops, byvandringer, omvisninger og andre spændende aktiviteter og events. I finder også aktiviteter til børn og…

Haaning Collection

Et oplevelseshus med biler, mennesker og kulturhistorie i centrum

Der sidder en kvinde på en kuffert. Og kufferten står i et tog. Toget består af godsvogn på godsvogn på…

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.