program


Folkeuniversitetet: Renæssancens mestre i Italien

Folkeuniversitetet: Renæssancens mestre i Italien

Over seks torsdage i løbet af efteråret tager kunsthistoriker Andreas Spinner Nielsen dig med på en spændende rejse til renæssancens Italien.

Forløbet koster 820 kr. og tilmelding sker gennem Folkeuniversitetets hjemmeside. Tilgå den via linket: https://www.fukbh.dk/program/kunst-arkitektur-og-design/renaessancens-mestre-i-italien

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Søndag, 17. November 2024

Klosterkirken i Assisi er en visuel skattekiste med freskoer af Cimabue og Giotto. Sidstnævnte kendes i dag som forløberen for renæssancekunsten i Italien med sine detaljerede og stemningsfulde billeder. Her begynder vores rejse, og med Giotto træder vi ind i den italienske renæssance og gennemgår arbejder af både hans samtidige og hans efterfølgere. Vi ser på bl.a. Duccio og Lorenzetti-brødrene i Siena, Masaccio, Piero Della Francesca, Botticelli og helt frem til Leonardo og Michelangelo i den sene renæssance. Billedformerne ændrer sig markant i perioden, fra den mere stiliserede byzantinske stil til en mere naturtro gengivelse af menneskekroppen og omgivelserne. Vi gennemgår ændringerne i ikonografien og udviklingen af centralperspektivet.
Praktisk:

Startdato: Torsdag d. 16. september 2021

Slutdato: Torsdag d. 28. oktober 2021

Tidspunkt: Kl. 16:15 - 18:00

 

Varighed: 6 torsdagePris: 820 kr.

Kurset er i regi af Folkeuniversitetet og tilmelding kan kun ske gennem deres hjemmeside. Følg linket for at komme til tilmelding
Renæssancens mestre i Italien (fukbh.dk)

 

Aktuelt


One-man-show med skuespiller og komiker Søren Ruby

Teater Patrasket har taget fat i endnu en håndfuld historier af Kim Fupz Aakeson: Om børn med svære tanker, om sære ting, der sker – og altid med noget, der løser sig til sidst. Fem vedkommende og vigtige fortællinger med kærlighed som den røde tråd. Alder fra 5 år.

Få en uforglemmelig oplevelse i kajakken på Lammefjorden.

PÅ PLAKATEN


Visit Vesterhavet

Velkommen til Visit Vesterhavet

En medrivende forestilling om Kai Normann Andersen på Gjorslev Gods og flugt fra Gestapo. Forestillingen følger de virkelige begivenheder, og…

Nyd en lækker frokost-anretning fra Ruth & co. mens du hører en skøn koncert med små appetitvækkende stykker med årets…

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.