Foredrag: Kalundborg som eksportør af slavekost
Museumsinspektør Karen Sivebæk Munk-Nielsen fortæller om sildesalteriet i Kalundborg, der forsynede danske slaver med mad i Dansk Vestindien.
Museumsinspektør Karen Sivebæk Munk-Nielsen fortæller om sildesalteriet i Kalundborg, der forsynede danske slaver med mad i Dansk Vestindien.
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
I Kalundborg ligger der et lille hyggeligt hus på strandengen ved Havnemark på Asnæs. Dette sted har lagt grund til en for længst glemt industri: sildesalteri med eksport til Dansk Vestindien helt frem til 1849.
Foredraget er en del af en serie af maritime foredrag arrangeret i samarbejde mellem Museum Vestsjælland, Kystliv Holbæk og Nationalmuseets fartøjssamling.
Pris: 50 kr.
Sted: Holbæk Museum, Klosterstræde 18, 3400 Holbæk
Så er det helt sikkert - det er en sommer tradition, at EVENT &Os præsenterer Lis Sørensen med hendes fantastiske band i MusikLaden. De der har været ved de to sidste år, ved hvor magisk en kombination det er i uge 31: sommeraften, nostalgisk lade, et fantastisk band & en legendarisk sangerinde! Der er ikke noget at sige til, at der plejer at være total udsolgt
Kæmpe kagebord er en af de hyggeligste traditioner i Thisted By! Og fredag d. 24 april gør vi det igen 🤩
Oplev en forestilling, der samler generationer. Dyrene i Hakkebakkeskoven er medrivende familieteater baseret på Thorbjørn Egners klassiske historie og de kendte og elskede sange.
Vores museer tilbyder foredrag, workshops, byvandringer, omvisninger og andre spændende aktiviteter og events. I finder også aktiviteter til børn og…
”Vores bedste album, hvis du spørger os”: 78’EREN GENOPSTÅR – LIVE!
Posten im Warenkorb
insgesamt:
Die Zeitbegrenzung des Kaufvorgangs ist abgelaufen! Bitte stellen Sie Ihren Warenkorb erneut zusammen!