FRA MARKEN TIL GLASSET
En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.
En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Lørdag, 17. September 2011 21:00
Rundvisningen begynder med en tur gennem vinmarken med de 10.000 vinstokke. Vi fortæller om stedet, de forskellige druesorter og plejen af vinstokkene. Fra marken er der udsigt over havet og Nekselø. Turen fortsætter i vineriet. Her viser vi, hvordan druerne forvandles til vin. Til sidst skænker vi smagsprøver af vores vine.
Fortid og nutid mødes i Axels minder om Den Rejsende Højskole og Evas teater, der drives på individualistiske vilkår. AMDI trækker tråde til det Danmark, vi kender, og det vi husker. Om fællesskab, idealisme og magt.
En rengøringsassistent bevæger sin gulvmoppe hen over gulvet med præcise bevægelser. Pludselig – vuf! – springer en blød hund ved navn Pølse, ud af rengøringsvognen.
Der sidder en kvinde på en kuffert. Og kufferten står i et tog. Toget består af godsvogn på godsvogn på godsvogn. Alle vognene er fyldt med mennesker der ikke ved hvor de er på vej hen. Som slagtekvæg på vej til slagteriet.
Gør dig klar til et vikingetogt på Bork Vikingehavn. Til at se udsigten fra toppen af Lyngvig Fyr. Til at…
Vi glæder os til at byde dig velkommen til en dag med fordybelse, hygge og fantastisk vin.
Billetbestilling til sæson 2027/2028 og præsentation af programmet ved Leif Druedahl
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.