program


'Glassisk' koncert: Fra Dybet

'Glassisk' koncert: Fra Dybet

Gennem musikhistorien - og helt op til nutidens musik - er en særlig gentagende bas-gang blevet forbundet med både glæde, djævlen, sorg og klagesang. Mød op på Holmegaard Værk denne aften og kom med en tur i følelsesregistreret med afsæt i musikkens dybe toner.

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Torsdag, 09. Juni 2016 19:30

Jesper Egelund: Kontrabas og elektronik
Stina Schmidt: Mezzosopran 
 
Kom en tur i udstillingen fredag til 18. september klokken 19.30 - 20.30 til en helt særlig aftenudgave af Holmegaard Værks 'glassiske' koncerter.
 
Her - omringet af glasværker fra top til tå, og kun sporadisk oplyst af farvede lamper, der giver et unikt genskær i selvsamme værker - kan du komme på en fortryllende rejse til bassens indre sammen med mezzosopran, Stina Schmidt, og kontrabassist, Jesper Egelund.
 
Gennem musikhistorien - og helt op til nutidens musik - er en særlig gentagende bas-gang blevet forbundet med både glæde, djævlen, sorg og klagesang. Mød op på Holmegaard Værk denne aften og kom med en tur i følelsesregistreret med afsæt i musikkens dybe toner.
Musikken er af Monteverdi, Dowland over Purcels Dida og Aneas helt op til Bob Dylan!
 
Praktisk info
Sted: Holmegaard Værk, Glasværksvej 55 (Hebsgaard-Hallen)
Dato og tid: 18. september, 19.30 - 20.30 (dørene åbner klokken 19.00 og lukker 19.25)
Alm. billetpris: 45 kr.
Museumsforening, Næstved: 40,5 kr.
Årskortholder: Gratis (reservation dog påkrævet).
 
Årskort / museumsforeningskort skal kunne fremvises ved ankomst.
 
Adresse
Holmegaard Værk
Glasværksvej 55, Fensmark
4684 Holmegaard
Tlf.: + 4570701236

Aktuelt


Bruuns Chokolade glæder sig over endnu engang at kunne åbne den smukke Fuchsiahave op for Afternoon Tea 2026.

Stig & Vennerne AKUSTISK genoptager den koncertform, som var Flemming ’Bamse’ Jørgensens foretrukne i de sidste år af hans liv og karriere, nemlig den intime akustiske koncert med snak og drilleri mellem sangene. Du vil kunne synge med på alle hans største hits, udført med respekt og kærlighed af Stig Rossen og de resterende medlemmer af Bamses Venner. Koncerten laves i samarbejde med Danske Seniorer.

Teater Patrasket har taget fat i endnu en håndfuld historier af Kim Fupz Aakeson: Om børn med svære tanker, om sære ting, der sker – og altid med noget, der løser sig til sidst. Fem vedkommende og vigtige fortællinger med kærlighed som den røde tråd. Alder fra 5 år.

PÅ PLAKATEN


Nihilisten Marsault involveres efter sin mors begravelse i begivenheder, der fører til arrestation og retssag for mord. Musik og humor…

Kom indenfor i BRUNOS BODEGA og mød SønderJytte, Klåge, Allan Pisbows og alle de andre, der er lige så faste…

En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.