Guidet: 2 Kongebyer i Nationalpark Skjoldungernes Land
Vandretur på 17 km ud i istidslandskabet i nationalparken i Roskilde og Lejre - og forstå hvorfor det netop var her vikingernes centrum lå. Læs mere
Vandretur på 17 km ud i istidslandskabet i nationalparken i Roskilde og Lejre - og forstå hvorfor det netop var her vikingernes centrum lå. Læs mere
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Torsdag, 09. Juni 2016 19:30
Sagnkonger og Bluetooth ophavsmand i 2 kongebyer
Kom med ud i istidslandskabet i nationalparken og forstå hvorfor det netop var her vikingernes centrum lå.
Sagnkonger som nok har levet i Lejre og Harald Blåtand fra Jelling som flytter til centrum af landet til Roskilde, bliver kendt for diplomatiske forhandlinger, og at forskellige parter kunne handle med hinanden . Venderne har sejlet og handlet med Roskilde og navnte RO-s- kilde har sin egen sagnkonge fortælling om Roar og Helge.
Turen i landskabet mellem de 2 kongebyer til Sagnlandet Lejre er en tur på 17 km i landskabet for 1000 åres historie og valget af området til nationalpark - nemlig kulturhistorie og vi passerer et spændende museum for fund i Gl. Lejre og slutter ved "Sagnlandet", der genfortæller historien bl.a. ved genopbygning af huse gennem tiden.
Det oplever du:
- fortællinger fra lokalkendt guide
- Svogerslev sø og Kornerup ådal
- Skibssætning, gravhøje og fund ved Gl. Lejre Museum
- fugle ogsommerfugle om sommeren
- madkurv med lokale råvarer fra lokal restaurant
- 2 historiske museer og området omkring dem spækket medkulturhistorie.
- mulighed for lokalt kort med anvisninger til naturens ogkulturens perler.
Mødested: Stændertorvet 1, 4000 Roskilde
Slutsted: Sagnlandet Lejre, Slangealleen 2, 4320 Lejre.
Længde: 17 km, sværhed 2 af 3, lidt bakker, grus- og trampestier i landskabet. Vådområder kan give en udfordring.
Transport retur:
Bus 233 retur fra Sagnlandet til Lejre station
Tog: fra Lerje St. til/fra Roskilde st. eller modsatte retning
Det praktiske:
Turen er i delvis vådområder, så fodtøj derefter.
Ved egen risiko og forsikring for at kunne gennemføre turens længde og terræn.
Gennemføres uanset vejret, kun varsel om særlige uvejr, udløser aflysning. Eventuel aflysning ske ved fremmøde i samråd med deltagere.
Ragnhild sidder på kajen og kaster en fiskeline ud i havet. Hvad mon hun trækker op? En fisk? En krabbe? Noget nogen har smidt væk? Eller måske en flaskepost?
Oplev dansk naturs største rovfugl, havørnen og måske en odder. Vi skal også opleve kronvildtet og det rige fugleliv ved søen
Bruuns Chokolade glæder sig over endnu engang at kunne åbne den smukke Fuchsiahave op for Afternoon Tea 2026.
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.