program


Gylden tirsdag: Døren er åben. Inspektør Helle Brøns fortæller om udstillingen Alt dette er Deres! Albert Mertz 100 år

Gylden tirsdag: Døren er åben. Inspektør Helle Brøns fortæller om udstillingen Alt dette er Deres! Albert Mertz 100 år

Døren er åben. Inspektør Helle Brøns slår døren op til udstillingen Alt dette er Deres! Albert Mertz 100 år

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Torsdag, 09. Juni 2016 19:30

Hør om udstillingen Alt dette er Deres! Albert Mertz 100 år, når inspektør Helle Brøns viser rundt. Mertz’ produktion er meget bredspektret og vidt forgrenet. Hans værker strækker sig fra figurative malerier til abstrakte geometriske kompositioner; fra banale hverdagsmotiver til teoretiske manifester; fra legende dadaistiske skrammelskulpturer til stringent konceptkunst i blå og rød; fra tegning og maleri, over collage og assemblage til bøger, film og udsmykninger. Hvorfor havde han så forskelligartede udtryk? Hvad er der på spil i de forskellige dele af hans virke? 

Billede: Albert Mertz, Døren er åben (1967). Foto Ole Mortensen.

Aktuelt


En musikalsk tidsrejse tilbage til dengang, Tine Bryld gav os mod til at tale om alt det svære. En ungdom præget af kold-krigsfrygt og arbejdsløshed. Tine Bryld - en livline for en hel ungdomsgeneration.

Få en unik og sanselig oplevelse i selskab med Jannie Faurschous fremførelse af Inger Christens digte. Andres Singh akkompagnerer med forskellige instrumenter digtenes mangesidighed.

Teater Patrasket har taget fat i endnu en håndfuld historier af Kim Fupz Aakeson: Om børn med svære tanker, om sære ting, der sker – og altid med noget, der løser sig til sidst. Alder: 5-10 år.

PÅ PLAKATEN


Øresundsakvariet

Øresundsakvariet - viden, oplevelser og havsafari

Oplevelser for hele familien
Akvarier hvor der både må røres og kigges!

Portvinsfestival

Vi glæder os til at byde dig velkommen til en dag med fordybelse, hygge og fantastisk vin.

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.