program


Herregårdstur: Roskilde - Selsø

Herregårdstur: Roskilde - Selsø

Stig ombord på Hjortholm og tag med på en helt særlig tematur til Herregårdslandskabet omkring Selsø – den nordlige del af Nationalpark Skjoldungernes Land

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Torsdag, 09. Juni 2016 19:30

Turen starter i Roskilde Havn, hvor båden sejler gennem den enestående natur i Roskilde Fjord. Ved ankomst i Møllekrogen vil gode folk fra Skibby Aktive tage imod jer med NaturEkspressen og køre jer en tur forbi Selsø Sø op til Selsø Slot.

På Selsø Slot vil en omviser fortælle om stedets historie og følge jer rundt i den eventyrlige barokherregård fra 1576. Hør om menneskene, der boede på Selsø, om bygningen og de fantastiske barokke bemalinger og empire-rummenes tapeter, og om livet på en herregård i 1700- og 1800-tallet.

 Turen går her efter tilbage enten til fods langs en smuk trampesti i herregårdslandskabet eller ved afhentning med NaturExpressen. I Møllekrogen er det både muligt at komme op i et fugletårn med udsigt over søen, hvor et stort antal af fugle har hjemme – eller tage en dukkert fra badebroen og svømme med fjordens fisk.

Hjortholm bringer herefter alle sikkert hjem igen til Roskilde Havn.

Rederiet Stromma står bag sejladsen med Hjortholm i et tæt samarbejde med VisitFjordlandet og Nationalpark Skjoldungernes Land – og med stærk indsats fra lokale kræfter i Skibby Aktive og på Herregårdsmuseet Selsø Slot.

 

Ruten: Roskilde - Møllekrogen (Køretur og omvisning på Selsø Slot) Møllekrogen - Roskilde. Varighed i alt: 4,5 timer. 

Afgang kl. 13.00, ankomst Møllekrogen 14.00. Retur til Roskilde kl. 16.30. Turen er slut kl. 17.30. 

Voksenbillet: 249 kr. 

Børnebillet (u. 12 år): 125 kr. 

Børn under 2 år: gratis. 

Aktuelt


Kom og oplev de historiske bygninger som i dag rummer Slagelse Kloster.
JULI: 9. | 16. | 23. | 30. / OKT: 15.

Ronnie Flyvbjerg Olesen er til daglig kapelmester i Mariehaven og for Birthe Kjær.

Få et unikt kig bag kulisserne hos Danmarks største Græskarproducent, Thorsbjergaard

PÅ PLAKATEN


Vardemuseerne – Aktiviteter i området

Natursafari, i Nymindegab-malernes fodspor, Flygtningelejr Oksbøl, Bunkertur ved Blåvandshuk Fyr, Croquis for alle, Historisk sommervandring ved Flugt

Vardemuseerne inviterer til en række spændende guidede ture i den smukke natur omkring Varde. Uanset om du er stor eller…

Nyd en lækker frokost-anretning fra Ruth & co. mens du hører en skøn koncert med små appetitvækkende stykker med årets…

Lær at ro kajak, og få en fantastisk oplevelse på vandet. Her lærer du de 5 grundlæggende tag for at…

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.