program


Himmelsengen
6

Himmelsengen

Oplev Bodil Alling i denne universelle og vedkommende forestilling, der sætter livets barske realiteter på spil – med lun humor, poesi og med håbet ventende lige om hjørnet. Ordet Himmelseng får fremover ny betydning.
 Læs mere

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Fredag, 28. Oktober 2022 19:30

Det er tid!

Det må det være.

Hun har fået flere tydelige tegn:

Himlen faldt ned,

fuglen fløj sin vej

og der var tilbud på sokker, nede i den lokale;

30% uld.

Så om lidt, da vil himlens porte åbne sig,

og en rullende trappe af det pure guld

vil hente hende op til alle de, der tog afsted før hende.

Velsignet er det at blive tildelt et langt liv på jord. Forbandet er det, når døden henter de andre én efter én og efterlader den sidste i mindernes land. I Himmelsengen møder publikum Enkefru Wøbbe, der har levet et rigt liv med alle dem, hun har elsket, men som for længst er døde.

En universel, vedkommende fortælling, der sætter livets barske og vidunderlige realiteter på spil – med lun humor, poesi og med håbet ventende lige om hjørnet. En hyldest til hvert enkelt menneskes tro i livet og i døden.

Forestillingen er instrueret af Hans Rønne.

Medvirkende: Bodil Alling, Søren Søndberg

Manuskript: Bodil Alling, Søren Søndberg

Instruktør: Hans Rønne

Scenograf: Gitte Baastrup

Komponist og musiker: Søren Søndberg

Tekniker: Søren La Cour

Teknikerassistent: Lars K Olesen

Varighed: 70 minutter uden pause

Producent: Gruppe 38

Aktuelt


Stig & Vennerne AKUSTISK genoptager den koncertform, som var Flemming ’Bamse’ Jørgensens foretrukne i de sidste år af hans liv og karriere, nemlig den intime akustiske koncert med snak og drilleri mellem sangene. Du vil kunne synge med på alle hans største hits, udført med respekt og kærlighed af Stig Rossen og de resterende medlemmer af Bamses Venner. Koncerten laves i samarbejde med Danske Seniorer.

”Sand I Øjet” er en lokal funderet revy, hvor der dog er stort fokus på, at man ikke behøver at være lokalkendt for at ”forstå” revyens numre.

Thure Lindhardt giver en musikalsk fortælling om N.F.S. Grundtvig. "Jeg saa engang et Billede af det Evige - en rejse med Grundtvig", skabt af skuespiller og instruktør Thure Lindhardt, som en hyldest til en af Danmarks største begavelser N.F.S. Grundtvig.

PÅ PLAKATEN


Vardemuseerne – Aktiviteter i området

Natursafari, i Nymindegab-malernes fodspor, Flygtningelejr Oksbøl, Bunkertur ved Blåvandshuk Fyr, Croquis for alle, Historisk sommervandring ved Flugt

Vardemuseerne inviterer til en række spændende guidede ture i den smukke natur omkring Varde. Uanset om du er stor eller…

Teater Patrasket har taget fat i endnu en håndfuld historier af Kim Fupz Aakeson: Om børn med svære tanker, om…

For 4. År i træk er det lykkes at få samlet Peter Ebberfeld og hans band til en kirkekoncert i…

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.