Historisk Tirsdags TV
Kom til historiske filmfremvisninger i Ringsted Museum og Arkivs nyindrettede biografhjørne
Kom til historiske filmfremvisninger i Ringsted Museum og Arkivs nyindrettede biografhjørne
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Tirsdag, 01. December 2020 14:00
Film på programmet:
Tirsdag den 20. oktober: Hallefilmen. Den legendariske Halle-film, Vor Egen By, der er lavet af skotøjsfabrikant Herold Halle i 1958. Filmen giver et hyggeligt og humoristisk billede af Ringsted i 1950’erne. En by hvor de fleste kendte hinanden, og hvor livet gik sin stille gang.
Varighed: ca. 1 time og 25 min.
Tirsdag den 3. november: Venstres Folkeblad fra 1936. Filmen følger produktionslinjen fra journalistens arbejde fra idé til tekst, sætternes arbejde i trykkeriet, den store bladpresse samt bladdrengene, der leverede avisen til byens borgere, der spændt ventede på dagens nyheder.
Varighed: ca. 30 min. og er uden lyd
Tirsdag den 17. november: Turistforeningens Ringstedfilm fra 1952-54. Ringstedfilmen består af to mindre film, der tager os på tur tilbage til 1952, hvor byens selvforståelse vises i et adstadigt tempo med flotte klip fra by og land
Varighed: ca 1 time.
Tirsdag den 1. december: Hallefilmen. Den legendariske Halle-film, Vor Egen By, der er lavet af skotøjsfabrikant Herold Halle i 1958. Filmen giver et hyggeligt og humoristisk billede af Ringsted i 1950’erne. En by hvor de fleste kendte hinanden, og hvor livet gik sin stille gang.
Varighed: ca. 1 time og 25 min.
Der vil blive serveret kaffe og kage i forbindelse med filmen. Det er plads til 10 personer, og tilmelding er nødvendig.
Pris: 75 kr. inkl. kaffe og kage
Det Kgl. Teaters forestilling bygger på Katrine Marie Guldagers anmelderroste og samfundsspidende roman om selvværd, sorg og omsorg som teater med Iben Hjejle og Alexander Bryld Obaze.
Jette Torp er kendt som en af landets bedste og mest alsidige rytmiske sangerinder. Hun har bevæget sig fra en position som prominent entertainer og sanger i showbusiness, til i dag at fremstå som en moderne, autentisk og original sanger og sangskriver. Jette Torp har til dato udgivet 10 solo albums og har de sidste 20 år turneret og spillet i store såvel som mindre kulturhuse landet over. Koncerter med eget band, med landets symfoniorkestre, med big bands o.l.. Teater og shows har hun også været rundt med ligesom medvirken i diverse TV-programmer har været en del af hendes virke. De senere år har Jette Torp helliget sig koncerter med sin makker igennem mange år, Jan Kaspersen. Samspillet mellem de to udgør sammen med anekdoterne og sangene kernen i det, som Jette ofte har kaldt sit livs bedste og mest nærværende optrædener.
Gør dig klar til et vikingetogt på Bork Vikingehavn. Til at se udsigten fra toppen af Lyngvig Fyr (midlertidigt lukket).…
Kom indenfor i BRUNOS BODEGA og mød SønderJytte, Klåge, Allan Pisbows og alle de andre, der er lige så faste…
I en duel mellem en danser og en skuespiller ønsker Uppercut Danseteater og fix + foxy at gentænke mødet mellem…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.