program


I skovens dybe stille ro

I skovens dybe stille ro

Med udgangspunkt i skovens dybde og menneskesindets inderste kamre tager forestillingen livtag med døden – eller rettere en ung piges tanker om døden – og om at tage sit eget liv.

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Torsdag, 01. Oktober 2020 19:30

Mira Mobeck blev kun 13 år.
Hun tog sit eget liv.
Hun efterlod: En mor, En far, En bror, En kat og To marsvin. En stor Familie, Klassekammerater
Og en 69 sider lang dagbog.

Miras Dagbog danner grundlag for en visuel og auditiv forestilling, hvor publikum befinder sig mellem tætte træer og lytter til den unges tanker om sig selv og verden. Tanker vi alle kan have, men også refleksioner af destruktiv og potentielt dødelig karakter.

Selvmord er stadig et stort tabu i vores samfund, selvom ca. 7% af de 15-årige drenge og 18% af de 15-årige piger har tanker om selvmord. Mange unge med selvmords tanker siger, at det er rart bare at blive lyttet til. Det at blive hørt er essentielt for dem. Vores unge hovedpersoner delte  ikke sine tanker i tide. Det håber vi at forestillingen kan hjælpe andre til at gøre.

I SKOVEN DYBE STILLE RO er en ungdomsforestilling, med et gribende og direkte formsprog, med sin ærlige håndtering af unge sårbare mennesker og deres tanker. 

Medvirkende: Isa Marie Henningsen og Anna Roemer

Manuskript: Leiv Arne Kjøllmoen i samarbejde med holdet

Instruktion: Leiv Arne Kjøllmoen

Scenografi og kostumer: Nathalie Mellbye

Lyddesign: Emil Assing Høyer

Lys, teknik og værksted: Jakob Ebbe

Tekniker-elev: Oskar Sass

Instruktørassistent og undervisningsmateriale: Babara Rousset

Foto og trailer: David Trood

Plakat: Asako Kido Parr

Aldergruppe: Fra 13 år

Varighed: 60 min.

Aktuelt


En Sebastian Cabaret

For 4. År i træk er det lykkes at få samlet Peter Ebberfeld og hans band til en kirkekoncert i Oksby Kirke i Blåvand. Stemningen har været magisk hver eneste gang, når klassikerne og historiern blev præsenteret - oftest på en hel anden måde end hvad man har forventet. Vi er klar igen 2026 som også er året, hvor Spar 2 runder de 40 år!

Stig & Vennerne AKUSTISK genoptager den koncertform, som var Flemming ’Bamse’ Jørgensens foretrukne i de sidste år af hans liv og karriere, nemlig den intime akustiske koncert med snak og drilleri mellem sangene. Du vil kunne synge med på alle hans største hits, udført med respekt og kærlighed af Stig Rossen og de resterende medlemmer af Bamses Venner. Koncerten laves i samarbejde med Danske Seniorer.

PÅ PLAKATEN


Museum Vestsjælland

Vi rummer alt fra stenøkser til moderne politisk kunst

Vores museer tilbyder foredrag, workshops, byvandringer, omvisninger og andre spændende aktiviteter og events. I finder også aktiviteter til børn og…

Visit Vesterhavet

Velkommen til Visit Vesterhavet

Åbningstider Onsdag 10-21 torsdag til søndag 10-16

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.