Ilt
Kan man tage klimaudfordringen seriøst og stadig leve sit liv optimalt? Prisvindende stykke om vores planets fremtid af Duncan Macmillan.
Læs mere
Kan man tage klimaudfordringen seriøst og stadig leve sit liv optimalt? Prisvindende stykke om vores planets fremtid af Duncan Macmillan.
Læs mere
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Lørdag, 05. Marts 2022 16:00
Prisvindende stykke om vores planets fremtid af Duncan Macmillan.
Et yngre kærestepar er i tvivl, om de skal have et barn eller ej. Hvis de tænker for meget, kommer det aldrig til at ske, og hvis de ikke tænker sig godt om, kan det måske få katastrofale følger. I hæsblæsende tempo veksler gnistrende dialog og afvæbnende humor med rørende indsigt i nogle af livets store spørgsmål. Kan man tage klimaudfordringen seriøst og stadig leve sit liv optimalt? Og hvad går i givet fald først i stykke? Planeten eller parforholdet?
Teater Next har erhvervet sig rettighederne til det internationale og højaktuelle succes-stykke ILT fra London og lader forestillingen få sin første danske turnépremieren i 2021. Stykket har bl.a. vundet prisen for “Best New Play” i London. Denne danske produktion bliver instrueret af Simon K. Boberg, som bl.a. har stået bag teatersucceserne GRÆSHOPPER på Det Kongelige Teater, MACBETH på Odense Teater og LORT på Husets Teater.
Originaltitel: “Lungs”
Anmeldelser fra den engeske opførsel på Old Vic Theatre i London West End i efteråret 2019:
– “Masterclass” (Evening Standard)
– “Macmillan’s ingeniously constructet tete a tete” (The Telegraph)
– “Duncan Macmillan’s two-hander is a clever, darting thing… It is a bit of a wonder” (What’s OnStage)
– “A thrilling meeting of head and heart” (The Stage)
Forfatter: Duncan Macmillan
Oversættelse: Lars Mikkelsen og Simon K. Boberg
Instruktør: Simon K. Boberg
Medvirkende: Marie Tourell Søderberg og Christian Bergman
Teaterforlag: Colombine Teaterförlag
Oplevede I ”Store Myr og Lille Myr” i okt. 2024? Her kommer endnu en unik forestilling fra Teatret AKKoRD. Den handler om Bibliotekaren Lille frk. Larsen, og er en hyldest til børnenes magiske verden.
Køb et årskort til Haaning Collection. I vores nyåbnede bilmuseum og oplevelseshus i Bagsværd kan du tage på en æstetisk tidsrejse igennem 135 års bilhistorie krydret med knallerter, modelbiler, motorcykler og meget mere. Her smelter biler sammen med historie, samfund og kultur i en smuk helhed, der bringer folk sammen og sætter samtaler i gang
Vores museer tilbyder foredrag, workshops, byvandringer, omvisninger og andre spændende aktiviteter og events. I finder også aktiviteter til børn og…
Hjørring Sommerspil har i år fornøjelsen af at invitere jer alle med til det hyggelige Katholt i Sverige, når vi…
Endnu en poetisk og musikalsk forestilling fra Riddersalen om at undre sig over verden omkring os. Alder 1 1/2 -…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.