Ilt
Kan man tage klimaudfordringen seriøst og stadig leve sit liv optimalt? Prisvindende stykke om vores planets fremtid af Duncan Macmillan.
Læs mere
Kan man tage klimaudfordringen seriøst og stadig leve sit liv optimalt? Prisvindende stykke om vores planets fremtid af Duncan Macmillan.
Læs mere
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Lørdag, 05. Marts 2022 16:00
Prisvindende stykke om vores planets fremtid af Duncan Macmillan.
Et yngre kærestepar er i tvivl, om de skal have et barn eller ej. Hvis de tænker for meget, kommer det aldrig til at ske, og hvis de ikke tænker sig godt om, kan det måske få katastrofale følger. I hæsblæsende tempo veksler gnistrende dialog og afvæbnende humor med rørende indsigt i nogle af livets store spørgsmål. Kan man tage klimaudfordringen seriøst og stadig leve sit liv optimalt? Og hvad går i givet fald først i stykke? Planeten eller parforholdet?
Teater Next har erhvervet sig rettighederne til det internationale og højaktuelle succes-stykke ILT fra London og lader forestillingen få sin første danske turnépremieren i 2021. Stykket har bl.a. vundet prisen for “Best New Play” i London. Denne danske produktion bliver instrueret af Simon K. Boberg, som bl.a. har stået bag teatersucceserne GRÆSHOPPER på Det Kongelige Teater, MACBETH på Odense Teater og LORT på Husets Teater.
Originaltitel: “Lungs”
Anmeldelser fra den engeske opførsel på Old Vic Theatre i London West End i efteråret 2019:
– “Masterclass” (Evening Standard)
– “Macmillan’s ingeniously constructet tete a tete” (The Telegraph)
– “Duncan Macmillan’s two-hander is a clever, darting thing… It is a bit of a wonder” (What’s OnStage)
– “A thrilling meeting of head and heart” (The Stage)
Forfatter: Duncan Macmillan
Oversættelse: Lars Mikkelsen og Simon K. Boberg
Instruktør: Simon K. Boberg
Medvirkende: Marie Tourell Søderberg og Christian Bergman
Teaterforlag: Colombine Teaterförlag
Kom med til årets populære kvindebrunch, hvor vi har ladet os inspirere af Sorø Historiske Festivals tema som er skoven i år.
Mercedes-Benz er mere end blot et bilmærke – det er en institution i bilhistorien. Mercedes-Benz skabte verdens første bil, og siden da har mærket på en lang række områder været pioner inden for både teknologi, design, performance og luksus. Nogle af verdens mest kendte og epokegørende modeller, hvad enten det gælder sportsvogne, racerbiler, luksusbiler eller sågar helt almindelige familiebiler, er udviklet af Mercedes-Benz, og med denne særudstilling har vi samlet en række af dem – fra de tidlige til de revolutionerende, de sjældne og de ekstreme – lyder det fra bilentusiast og kurator Nikolaj Karlshøj. Særudstillingen ‘Mercedes-Benz – 140 års innovation’ løber fra den 11. marts til den 31. maj og opsættes i samarbejde med Mercedes-Benz Danmark
Bestyrelsen introducerer først forestillingerne der vil blive vist i 2026-27. Efter en pause skal du opleve en kabaret om den svensk-hollandske Cornelis Wreeswijk. Han var en af de helt store kunstnere i Sverige – men også i Danmark, hvor hans smukke sange som ”Visen om de atten svaner”, ”Felicia adjø” og ”Veronica” stadig har et meget stort publikum.
De rytmiske kor Di Vers og Lejre Rytmiske Kor synger Beatles-sange
I en duel mellem en danser og en skuespiller ønsker Uppercut Danseteater og fix + foxy at gentænke mødet mellem…
En varm hyldest til musikken fra Smilets By
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.