program


Industriens Vugge - På tur i Frederiksværks Historie

Industriens Vugge - På tur i Frederiksværks Historie

Frederiksværk er en stolt industriby. Nu kan du komme med på en spændende rundvisning i det centrale Frederiksværk, hvor vi fortæller om byens udvikling op gennem tiderne, om de personer der har haft betydning for byen og vi ser på de historiske bygninger undervejs.  Læs mere

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Søndag, 27. August 2023 14:00

Industriens Vugge - På tur i Frederiksværks Historie

Byvandringerne foregår i den centrale del af den enestående industriby Frederiksværk. Her stod industriens vugge for godt 250 år siden, da man begyndte at udnytte vandkraften fra kanalen til smedehamre, valsemaskiner og krudtmøller.

På turen langs kanalerne og ad de gamle gader vil vi se på bygninger og andre kulturhistoriske levn. Undervejs fortælles også om personer, der har præget byens udvikling.

Grib chancen for at få indblik i Frederiksværks spændende historie i selskab med en medarbejder fra Industrimuseet Frederiks Værk. Byvandringerne er tilrettelagt sådan, at både fastboende og turister kan have glæde af at gå med.


Dato: D. 18. Juli kl. 19-20.30 | D. 13. August kl. 14-15.30 | D. 27. August kl. 14-15.30

Mødested: Palæet, Torvet 1, Frederiksværk

Pris pr. deltager: 75 kr. ekskl. gebyr

Omviser: Ib Schaldemose fra Industrimuseet Frederiks Værk.

Aktuelt


Familieforestillingen taler til fantasien og alle sanser med lyde, dufte, finurlige billeder og masser af skønne og velklingende toner. Maja er en pige med en livlig fantasi. Hun og familien flytter til et nyt sted, hvor Maja ikke føler sig hjemme. Kan hun mon selv gøre det nye hus til sit hjem, når det føles helt forkert? Hendes lillesøster Liva er ikke til nogen hjælp, for hun elsker alt nyt og er bare så irriterende! Eb rigtig god forestilling til før- og indskolings børn (fra 4 år).

Præstesønnen Peter Andreas Sidenius vil være ingeniør og flytter til København i en indædt tro på, at han er skabt til noget større. Han kalder sig Per og afskyr sit efternavn! Bliver han nogensinde fri – og lykkelig?

Bestyrelsen introducerer først forestillingerne der vil blive vist i 2026-27. Efter en pause skal du opleve en kabaret om den svensk-hollandske Cornelis Wreeswijk. Han var en af de helt store kunstnere i Sverige – men også i Danmark, hvor hans smukke sange som ”Visen om de atten svaner”, ”Felicia adjø” og ”Veronica” stadig har et meget stort publikum.

PÅ PLAKATEN


En varm hyldest til musikken fra Smilets By

FIGAROS præsenterer en spaghettiwestern, som vor mor lavede den. Præriens skrappe sangere er en musikalsk western-farce, hvor alle cowboy-klichéer vendes…

One-man-show med skuespiller og komiker Søren Ruby

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.