program


Introduktion til Kaj Munks Præstegård
2

Introduktion til Kaj Munks Præstegård

Hver torsdag kl. 13 kan I få en introduktion til Kaj Munk og Kaj Munks Præstegård. Introduktionen afholdes i foredragssalen og er gratis når entréen er betalt.

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Torsdag, 29. Oktober 2020 13:00

Billetten er inklusiv entréHver torsdag kl. 13 kan I få en introduktion til Kaj Munk og Kaj Munks Præstegård. Introduktionen afholdes i foredragssalen og er gratis når entréen er betalt.

Som nyuddannet præst flyttede den unge Kaj Munk ind i præstegården i Vedersø. Det skulle også blive i Vedersø han skrev de fleste af sine værker - ligesom det var på præstegården tyskerne hentede ham, den aften i januar 1944. I løbet af denne introduktion bliver du ikke bare klogere på Kaj Munk, men også på hans virke og hans hjem.

Introduktionen klæder dig som gæst godt på til at opleve Kaj Munks Præstegård på egen hånd. I de gamle stuer på præstegården er der god plads til at se og opleve Kaj Munks hjem. Det er også oplagt at gå en tur ud i parken ved præstegården, hvor de blå anemoner Kaj Munk selv bragte til Vedersø står.

Ringkøbing-Skjern Museum følger myndighedernes retningslinjer og tager selvfølgelig de nødvendige forholdsregler for at forhindre smittespredning.

Praktisk info
Dato: Alle torsdage kl. 13.00
Sted: Kaj Munks Præstegård, Vesterhavsvej 7a, 6990 Ulfborg
Pris: Billetten er inkl. entré
Entré: Entré 50 kr. Børn og unge under 18 år gratis i følge med voksne

Aktuelt


Teater Patrasket har taget fat i endnu en håndfuld historier af Kim Fupz Aakeson: Om børn med svære tanker, om sære ting, der sker – og altid med noget, der løser sig til sidst. Fem vedkommende og vigtige fortællinger med kærlighed som den røde tråd. Alder fra 5 år.

Glæd dig til en uforglemmelig aften, hvor efterårets varme smage, hyggelig stemning og levende musik går op i en højere enhed. Græskarfestivalens Efterårsmiddag er en sanselig spiseoplevelse skabt af den lokale kok Flemming Enkebølle, .

En ungdomsforestilling om kønsidentitet med drengen Alex, som står midt i en identitetskrise. Alex kan ikke genkende sig selv i spejlet mere og er midt i en kæmpe tøjkrise. En krise, der efterhånden har bredt sig langt udover tøjskabet. En dag møder Alex den flamboyante dragqueen Sylvia Starlight. Sammen tager de på en rejse ind i frihed og mod.

PÅ PLAKATEN


- går over scenen i 70 minutter uden pause!

Kom med ud at opleve landskabet ved Lønne, der rummer så mange vilde historier.

Nissepigen Juliane kigger en morgen i sin julestrømpe, og til sin store overraskelse ligger der et brev fra selveste julemanden.

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.