Introduktionskursus fra Skansehage v. Rørvig.
Vil du lære at ro kajak, så start her. Vi ror den flotteste tur i langs Odsherreds nordøstlige kyst.
Det smukkeste sted, med mulighedfor at se sæler.
Vil du lære at ro kajak, så start her. Vi ror den flotteste tur i langs Odsherreds nordøstlige kyst.
Det smukkeste sted, med mulighedfor at se sæler.
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Torsdag, 09. Juni 2016 19:30
Hvis du vil lære at ro kajak, start her.
De erfarne instruktører indfører dig på en tryg og sjov måde i kajakkens verden. Kurset kræver ingen kajakerfaring. Vi ror den flotteste tur langs kysten, og du vil mærke at kajakroning er virkelig god motion for hele kroppen.
I pausen giver KajakOasen kaffe, te og snack, mens vi fortæller om Geoparkens historie, dyre- og planteliv og smager på kystens vilde urter. Børn fra 10 år kan deltage, hvis de kan svømme og er fortrolige med vand.
Du bliver undervist i:
· Sikkerhed og udstyr
· Korrekt indstilling af kajakken
· Entring af kajak
· Fremadroning og baglænsroning
· Stoptag, rundtag og sideforflytning
· Udstigning, støttegreb med pagaj
Får du lyst til mere kajak, anbefaler vi at du tager et IPP2 begynderkursus på 2x8 timer. Hvilket vil gøre dig i stand til selv at ro af sted selv sammen med en makker.
Kursusprisen er inkl. leje af: kajak, pumpe, vest, våddragt, kaffe, te og kage.
Medbring selv:jakke, kasket, solcreme, madpakke, vand, badesko/sandaler, håndklæde og skiftetøj.
Mail: KajakOasen@gmail.com
Mød 15 min før
BEMÆRK: Vi aflyser hvis vejret er for hårdt, og i så fald får man selvfølgelig pengene tilbage eller tilbudt en anden dag.
Åbningstider 22.01.2026 - kl. 16.00-19.00 23.01.2026 - kl. 12.00-19.00 24.01.2026 - kl. 10.00-18.00 25.01.2026 - kl. 10.00-17.00
Med afsæt i Shakespeares Richard III om magtens destruktive potentiale og ambitionens mørkeste sider sætter TEATERGRAD spot på tidløse magtstrukturer og tvivlsom loyalitet i den danske magtelite anno 2025.
En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.
Guidet vandretur i Nymindegab og en lækker hotdog og godt øl til slut i Esehusene
Nytårstravetur ved Nymindegab - afsluttes af med skøn tapas hos Local Food
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.