program


Jesper Jensen kommer

Jesper Jensen kommer

Succes – held eller kompetencer?
BEMÆRK! Arrangementet er flyttet fra Agerskov Hallen til Agerskov Ungdomsskoles foredragssal, Vellerupvej 25, Agerskov. Der er trapper og ingen elevator.

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Torsdag, 20. Marts 2025 19:00

Succes – held eller kompetencer?

Personlighedsprofiler, forskellighed og motivation til ”det lange seje træk”

Vinderne synes ofte, de er dygtige, mens taberne blot mener, de var uheldige… Ret ofte er det netop det indtryk, der kommer ud over skærmen efter en intens sportsbegivenhed. Men er det held eller kompetencer, der gør, ”topholdet altid vinder de tætte afgørelser”, at ”fodbold er et spil i 90 minutter og til sidst vinder tyskerne”, eller kan det være rigtigt, at ”Ulrik Wilbek altid bare var heldig”?

Det danske herrelandshold har efterhånden vundet rigtig mange titler. Med udgangspunkt i den allerførste af dem alle sammen, Europamesterskabet i 2008, tager Jesper med sjove videoklip oplægget igennem en kavalkade af tilfældigheder i perioden fra VM-bronzemedaljerne i 2007 til OL-guldet i 2016. Jesper graver samtidig lidt dybere i ”tilfældighederne” og giver et indblik i nogle af de mekanismer, der måske kan være afgørende for at skabe fordelen på ”de sidste 2 procent”, der afgør kampens udfald.

Glæd jer til et spændende indblik i sportens verden og alle de usynlige ting, man ikke kan se i fjernsynet, krydret med genkendelige klip fra dengang landsholdsspillerne ikke var Landin, Gidsel og Pytlick, men i stedet Christiansen, Boldsen, Hvidt og Spellerberg.

Torsdag den 20. marts 2025 kl. 19.00, dørene åbnes kl. 18.00,

Billetpris 195,- kr. + gebyr 10,- kr.


BEMÆRK! Arrangementet er flyttet fra Agerskov Hallen til Agerskov Ungdomsskoles foredragssal, Vellerupvej 25, Agerskov. Der er trapper og ingen elevator.

Aktuelt


Nihilisten Marsault involveres efter sin mors begravelse i begivenheder, der fører til arrestation og retssag for mord. Musik og humor er essentielle i Teatret Møllens opsætning af Albert Camus’ klassiker.

Sebastian - cabareten opføres på Brasseriet efter en lækker middag, som er inkluderet i prisen. Sebastians sange præsenteres i alle dens afskygninger og tegner et skarpt satirisk og humoristisk portræt af Danmark gennem de sidste 50 års ud- og afvikling af velfærdssamfundet. På scenen står skuespillerne Mette Marckmann og Jacob Morild, bassisten Eva Skipper & pianisten, arrangøren og kapelmesteren Morten Wedendahl.

Musikteatret Figaros producerer i samarbejde med Den Ny Opera Præriens skrappe sangere i foråret 2026. En musikalsk western-farce, hvor alle cowboy-klicheer vendes på hovedet.

PÅ PLAKATEN


Teaterkoncert in space – for hele familien…

Oplev et musikalsk og muntert højskoleophold i Velling med forestillingen METER I SEKUNDET, baseret på Stine Pilgaards bestseller. I Folketeatrets…

Kom og oplev de historiske bygninger som i dag rummer Slagelse Kloster.
JULI: 9. | 16. | 23. |…

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.