Jul på Slottet
Fredag d. 26/11 Kl. 19:00 (Premiere) - Lørdag d. 27/11 Kl. 14:00 - Søndag d. 28/11 Kl. 14:00 - Lørdag d. 4/12 Kl. 14:00 - Søndag d. 5/12 Kl. 14:00
Fredag d. 26/11 Kl. 19:00 (Premiere) - Lørdag d. 27/11 Kl. 14:00 - Søndag d. 28/11 Kl. 14:00 - Lørdag d. 4/12 Kl. 14:00 - Søndag d. 5/12 Kl. 14:00
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Søndag, 05. December 2021 14:00
Jul på Slottet
Det’ sørme, det’ sandt, december, synger slotsnisserne Magnum, Trisse og deres søn, Fimpe, mens de spreder juleglæde på slottet med den skønne prinsesse Miamaja. Men julen er truet i det lille kongerige.
Kongen har tabt krigen mod nabolandet Montania og skal inden juleaften betale krigserstatning. En erstatning, som langt overstiger, hvad det lille land kan magte, for skatkammeret er gabende tomt. Nu er gode råd ikke bare dyre, men aldeles ubetalelige.
Kongen iværksætter alle mulige og umulige krumspring for at skaffe de mange penge. Han forsøger blandt andet at få slottets troldmand, Astralius, til at fremstille guldet selv. Men lige lidt hjælper det.
Da Montanias sendebud kommer med et ganske særligt tilbud til prinsesse Miamaja fra prinsen af Montania, er det pludselig ikke bare landets og prinsessens hjerte, men selve julen, som kommer i farezonen. Nisserne – med spilopmageren Fimpe i spidsen – er ude af sig selv. For hvad er vel vigtigere i hele verden end julen?
Glæd dig til et herligt gensyn med denne dejlige julehistorie og ikke mindst til et genhør med Bodil Heisters skønne musik.
Billetpris: 90 kr. i alt, inkl. gebyr.
Cph Art Space er et andet koncept for at skabe rum og ramme om kunst af høj kvalitet.
”Besked fra AULA” er en forestilling om vores alle sammens folkeskole. Om alle de seriøse- og absurde diskussioner, der opstår, når mennesker med vidt forskellige baggrunde mødes omkring skolen. Men du må godt grine med selvom du hverken er lærer eller har børn i skolen.
En Biting – en klassiker for børn og deres voksne: En mand, en hat og et bistade. Så simpelt. For øjnene af publikum og med publikum selv som drivkraft, udfoldes hele mandens historie på godt og på ondt. Intet bagtæppe, ingen inddækning, ingen afstand – kun teater i sin reneste form Aldersgruppe 5 - 11 år.
Gør dig klar til et vikingetogt på Bork Vikingehavn. Til at se udsigten fra toppen af Lyngvig Fyr. Til at…
Juleeventyret om Cirkeline og den dag hun sammen med musene Ingolf og Frederik får gjort de sidste julegaver klar, hentet…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.