Kajaktur rundt om Nekselø
Denne tur er en enestående mulighed, for at opleve den smukke lille Nekselø fra vandsiden. En helt uforglemmelig tur.
Denne tur er en enestående mulighed, for at opleve den smukke lille Nekselø fra vandsiden. En helt uforglemmelig tur.
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Denne tur er en enestående mulighed, for at opleve den smukke lille Nekselø fra vandsiden.
Vi starter fra Havnsø og ror ud til øen. Herfra går turen rundt om sydsiden, hvor vi kan se ind på de stejle skrænter med digesvaler.
Vi ror i roligt tempo og nyder i fulde drag den smukke natur omkring os. Måske er vi heldige, og ser sæler, der stikke hovederne nysgerrigtop af vandet.
Vi holder frokostpause nær Nekseløs lille havn. KajakOasen gir' kaffe, te og kage og der er tid at slikke solskin eller tage en dukkert, inden vi ror tilbage til Havnsø.
Turen er på ca.12 km og kræver, at du har roet kajak før.
Denne tur gennemføres kun, såfremt vejret er godt, og der ikke er for meget vind.
Prisen er inkl. leje af kajak, vest, pagaj, pumpe, skørt, våddragt.
Medbring: Vand, madpakke, kasket, solcreme, evt. solbriller m. brillesnor, badesko/sandaler, jakke, skiftetøj, hurtige kulhydrater.
Dato: 7/8
Pris: 650 kr. (I egen kajak er prisen 500,-)Tid: kl.: 11.00-16.30
Mødested: Havnsø havn ved bag Nekseløfærgen, der er en bro.
Vil du se finalefeltet til Årets Bil i Danmark 2026 dagen før den kåres og samtidig få historierne bag de 10 mest ikoniske forsidebiler fra Danmarks største klassiske magasin: MotorClassic. Haaning Collection åbner op for et møde mellem nutidens mest interessante elektriske bilmodeller og fortidens helte. De vil blive præsenteret i et foredrag med hele to oplægsholdere. Karsten Meyland Lemche er juryformand for Årets Bil i Danmark, og guider dig gennem årets otte mest interessante nye bilmodeller. Derefter tager Peter Clausen over og fortæller om de 10 mest ikoniske forsidemodeller, der har været i MotorClassic. Anledningen er at MotorClassic netop har udgivet nummer 100, og Peter Clausen har været redaktionschef for alle numre. Så der kommer også lidt anekdoter fra de vildeste biloplevelser der har været i magasinet. Ved ankomst kan man købe en flæskestegssandwich og drikkevarer, som bliver udleveret efter foredraget.
Kom med ud at opleve vinterlandskabet ved Lønne, og få forbrændt nogle julekalorier.
Arrangementet i caféen er gratis men tilmelding nødvendig.
Vardemuseerne inviterer til en række spændende guidede ture i den smukke natur omkring Varde. Uanset om du er stor eller…
Oplevede I ”Store Myr og Lille Myr” i okt. 2024? Her kommer endnu en unik forestilling fra Teatret AKKoRD. Den…
Traditionen tro besøger Aalborg Symfoniorkester sammen med internationale solister og dirigent Thisted kirke for årets oratoriekoncert.
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.