program


Kirkekoncert med Peter Ebberfeld og Band 2025

Kirkekoncert med Peter Ebberfeld og Band 2025

For 3. År i træk er det lykkes at få samlet Peter Ebberfeld og hans band til en kirkekoncert i Oksby Kirke i Blåvand. Stemningen har været magisk, når klassikerne og de nye numre blev præsenteret - oftest på en hel anden måde end hvad man har forventet. Vi er klar igen 2025!

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Egentlig tager historien sin begyndelse i 80’erne, da Peter Ebberfelds sangskriverflamme tændtes i ungdomskluborkestret Spar2. Sammen indspillede de fire albums, og Ebberfeld skrev sangene til de tre. Her var det nødvendige albuerum til en ny, passioneret og ivrig sangskriver med melodisk tæft og ungdommelige tekster. Det første har han stadig, mens teksterne i dag er mere uregerlige og ikke rigtig finder sig til rette i nogen genre.

Ebberfelds sangskrivning har altså gennemgået en mærkbar udvikling, og heraf kan en del formentlig tilskrives, at han, sideløbende med musikken, har arbejdet sig til en kandidatgrad i Dansk på Syddansk Universitet. Uddannelsen blev færdiggjort med et speciale om etik i filmiske dokumentarskildringer, så det er ikke svært at få øje på Ebberfelds fascination af både det danske sprog og formidling af virkelighed.

Nu kommer så 11 nye sange på et nyt album, som markerer en ny begyndelse. Her får Ebberfelds fortællinger følgeskab af et hold musikere med autoritet og en skarptskåret produktion. Hér har han skabt sig sin plads. Med udsigt. Til fremtiden.

Aktuelt


Et hvidt og åbent telt favner børn og voksne på tryg og nænsom vis. I himmelteltet er der lyst og fuld af stjerner med låger, der kan åbnes, og som gemmer på spændende overraskelser og små fortællinger. Alder 2-4 år.

Bestyrelsen introducerer først forestillingerne der vil blive vist i 2026-27. Efter en pause skal du opleve en kabaret om den svensk-hollandske Cornelis Wreeswijk. Han var en af de helt store kunstnere i Sverige – men også i Danmark, hvor hans smukke sange som ”Visen om de atten svaner”, ”Felicia adjø” og ”Veronica” stadig har et meget stort publikum.

Lær at ro kajak og bliv sikker på vandet på 2 dage - IPP1 + IPP2 Vi holder til i de smukkeste omgivelser i Lammefjorden, oftest ud i læ for vinden, og med lavt vand de første 100 m ud.

PÅ PLAKATEN


Øresundsakvariet

Øresundsakvariet - viden, oplevelser og havsafari

Oplevelser for hele familien
Akvarier hvor der både må røres og kigges!

Haaning Collection

Et oplevelseshus med biler, mennesker og kulturhistorie i centrum

Så er det helt sikkert - det er en sommer tradition, at EVENT &Os præsenterer Lis Sørensen med hendes fantastiske…

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.