Klassebilledet
Det hele begynder med en invitation til en klasse-reunion årgang 1991.
Det hele begynder med en invitation til en klasse-reunion årgang 1991.
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Torsdag, 18. Januar 2024 19:30
Det hele begynder med en invitation til en klasse-reunion årgang 1991, og en rejse tilbage til den tid, hvor bajere var noget man drak fra en pose i en hæk, fest var noget der sluttede med opkast, og forelskelse ramte lige så ofte som der var nye afsnit af ”The Cosby show” på TV.
Med nærvær, humor og god musik tager Mikkel Schrøder m. band os med en tur ned ad mindernes landevej, og der er garanti for både latter og identifikation, når Mikkel Schrøder synger og fortæller om alle minderne. Som Mikkel siger: ”Vi har alle været der, og husker det som var det i går: Vennerne, glæderne, bekymringerne og en helt ny verden der blev opdaget. Men hvor blev vennerne af? Hvad havde livet til dem?”
”Klassebilledet” er én stor stærkt underholdende karikaturtegning af alle disse skæbner. Mikkel Schrøder taler og synger om dem og tegner nogen helt fantastiske, humoristiske og kærlige portrætter af f.eks. Mogens der ville ind i Jægerkorpset men endte i Hjemmeværnet, Lennart der skriver kontaktannoncer fra fængselscellen, Helse-Else med held i urter og uheld i kærlighed, og Allan strikker for ikke at slå̊ ihjel!
Anitta Rokkjer Kristiansen: Denne forestilling skal du se fordi Mikael Schrøder er en multiperformer, som kan næsten alt på en scene alene eller sammen med sine klassekammerater hvis skæbner han her taler og synger om. Kom og få et dejligt grin.
Medvirkende: Mikkel Schrøder m. band
Producent: MBM-produktions
Varighed: 90 min med pause.
Jette Torp er kendt som en af landets bedste og mest alsidige rytmiske sangerinder. Hun har bevæget sig fra en position som prominent entertainer og sanger i showbusiness, til i dag at fremstå som en moderne, autentisk og original sanger og sangskriver. Jette Torp har til dato udgivet 10 solo albums og har de sidste 20 år turneret og spillet i store såvel som mindre kulturhuse landet over. Koncerter med eget band, med landets symfoniorkestre, med big bands o.l.. Teater og shows har hun også været rundt med ligesom medvirken i diverse TV-programmer har været en del af hendes virke. De senere år har Jette Torp helliget sig koncerter med sin makker igennem mange år, Jan Kaspersen. Samspillet mellem de to udgør sammen med anekdoterne og sangene kernen i det, som Jette ofte har kaldt sit livs bedste og mest nærværende optrædener.
Hvor stort er rummet? Hvordan er det at komme derud? Findes der liv andre steder end på Jorden, og kan vi en dag bosætte os på andre planeter? Sigurd Barrett er klar med teaterkoncerten SIGRUDS RUMREJSE.
Det Kgl. Teaters forestilling bygger på Katrine Marie Guldagers anmelderroste og samfundsspidende roman om selvværd, sorg og omsorg som teater med Iben Hjejle og Alexander Bryld Obaze.
Traditionen tro besøger Aalborg Symfoniorkester sammen med internationale solister og dirigent Thisted kirke for årets oratoriekoncert.
- en julekoncert fuld af håb… med nyskrevne sange og salmer blandet med nogle af de salmer, som er indbegrebet…
For nogle bliver det ikke rigtigt jul uden en koncert med Bachs Juleoratorium eller Händels Messias. Mange - især thyboer…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.