program


Kom til stjerneaften i Planetariet i Jels

Kom til stjerneaften i Planetariet i Jels

Tirsdag den 31. januar lukker vi igen dørene op til en stjerneaften, hvor der vil blive fortalt om det du kan se på himlen og hvad skal vi bruge månen til?. Der vil der være mulighed for at købe kaffe og kage i løbet af aftenen.

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Universet er fascinerende og kan med himlens mange stjerner virke en smule uoverskuelig – Bjørk Veinholt har interesseret sig for nattehimlen gennem mere end 35 år og vil sammen med Jer besøge de mange kendte og mindre kendte stjernebilleder, ved brug af den komplicerede stjerneprojektor fra Zeiss.

Projektoren kan vise de 7000 stjerner man kan se med det blotte øje. Derudover 5 planeter, Solen og Månen samt 38 galakser og tåger.

En af de klareste galakser man kan se er vores egen, Mælkevejen. Men er der andre galakser ?

Og hvis der kommer stjerneskud i nær fremtid, viser Bjørk hvor I skal kigge.

Hvis vejret tillader det, åbner vi også op i observatoriet som står lige vest for Planetariet. Her kan man med det store teleskop bl.a. se Månen med op til 315 x forstørrelse - det betyder at en masse kratere og bjerge bliver synlige.

Især NASAs nye missioner til Månen bringer tit samtalen ind på rumfart.

Hvad skal vi bruge Månen til og hvorfor sendes mennesker derud igen ?

Glæd Jer til en aften som med garanti vil blive oplevelsesrig.

 

Medbring gerne egen håndkikkert til sådan en aften.

Der vil være mulighed for at tilkøbe kaffe og kage. 

Vi glæder os til at se jer!

Aktuelt


Der sidder en kvinde på en kuffert. Og kufferten står i et tog. Toget består af godsvogn på godsvogn på godsvogn. Alle vognene er fyldt med mennesker der ikke ved hvor de er på vej hen. Som slagtekvæg på vej til slagteriet.

Højaktuel satirisk samtidsdramatik om oprustning og den danske forsvarsvilje. Forestillingen bliver til i en tid, hvor krigen er et vilkår i vores hverdag. Verden er urolig, og det går ikke over. Danmark skal opruste.

...og gæstesolist ANDERS BLICHFELDT

PÅ PLAKATEN


Ringkøbing Fjord Museer

Hos os kan du opleve 2000 års levende historie, når vi genskaber tiden som den var engang.

Gør dig klar til et vikingetogt på Bork Vikingehavn. Til at se udsigten fra toppen af Lyngvig Fyr. Til at…

Visit Nordsjælland

Velkommen til Nordsjælland.

Teater Patrasket har taget fat i endnu en håndfuld historier af Kim Fupz Aakeson: Om børn med svære tanker, om…

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.