program


Krakes Kæmper
5

Krakes Kæmper

Jels Vikingespil 2021 har premiere på forestillingen, Krakes Kæmper, fredag den 2. juli 2021. Forestillingen opføres hver aften kl. 20.00 til og med den 18. juli (søndag den 4. juli spilles der kun kl. 16, og søndag den 11. juli er der ingen…  Læs mere

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Søndag, 18. Juli 2021 20:00

Covid-19 retningslinjer

Læs vores covid-19 retningslinjer her.

Krakes Kæmper

På Danmarks flotteste friluftsscene i Jels er vi i 2021 nået til forestilling nummer 45. Stykket starter i Sverige, hvor den danske konge, Rolf Krake er taget til op med sine kæmper – de største krigere i hans tjeneste – for at hjælpe sin mors mand Kong Adils med at bekæmpe den norske konge.

Hjemme i Danmark er Rolf Krakes søster, Skulda, træt af sin bror som konge. Hun mener, at han ikke tænker på landets bedste, men kun på at nyde livet. Skulda vil have sin egen mand på Danmarks trone og sig selv som dronning.

Da Rolf Krake vender hjem efter togtet til Sverige, sætter Skulda sin plan om at få væltet ham af tronen i værk.

Ændring af billetter:
Forestilling: Senest kl. 17 samme dag.
Picnickurv: Senest kl. 17 dagen før.
Gebyr for ændringer: 25 kr. pr. billet.

Aktuelt


Oplev en sanselig danseforestilling, hvor du føres gennem det fortryllende univers i Myriad som er Architects of Airs nyeste luminarium.. Du følger 3 dansere på en guidet og intens rejse, hvor bevægelse, lys og arkitektur smelter sammen til en levende installation. Max. 25.publikumer pr. forestilling: Reserverer du plads skal du møde frem 15 min. før forestillingen starter.

Glæd dig til februar 2026 og et brag af en hyldestkoncert, når MusicalDanmark åbner op for ”Miraklet i Århus” og skaber ”festivalstemning” på Nakskov Teater. I ”Høj sol over Aarhus” kan der opleves 40 af de største og mest elskede hits fra bl.a. TV-2, Gnags, Anne Linnet, Lis Sørensen, Thomas Helmig, Lars H.U.G og mange flere. Det bliver en aften, der både vil berøre og begejstre.

En smagning af en bred vifte af de vine, der er produceret på Vejrhøj Vingård siden 2015.

PÅ PLAKATEN


Visit Vesterhavet

Velkommen til Visit Vesterhavet

Nihilisten Marsault involveres efter sin mors begravelse i begivenheder, der fører til arrestation og retssag for mord. Musik og humor…

Åbningstider Onsdag 10-21 torsdag til søndag 10-16

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.