program


Luk Julefreden Ind

Luk Julefreden Ind

Du kender dem godt, juletræssælgerne. Hvert eneste år står de der, i al slags vejr, på det lokale torv og minder os om, at nu er den søde juletid på vej.
LUK JULEFREDEN IND er en dramatiseret julekoncert, hvor alle generationer kan mødes om julens sange og fortællinger.
OBS! Spillested: Teater VestVolden, Kulturhuset Risbjerggaard, Hvidovrevej 241, 2650 Hvidovre

 Læs mere

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Søndag, 08. December 2024 15:00

Du kender dem godt, juletræssælgerne. Hvert eneste år står de der, i al slags vejr, på det lokale torv. De minder os om, at nu er den søde juletid på vej. Men på torvet er julestemningen ikke helt som den plejer, og julestræssælgerne oplever derfor en stigende følelse af ensomhed. De har brug for, at julefreden hjælper dem på vej. Sammen beslutter de sig for at genfinde glæden og lysten til julen. De bytter gladeligt et træ for en sang eller en julefortælling. LUK JULEFREDEN IND er en dramatiseret julekoncert, hvor alle generationer kan mødes om julens sange og fortællinger.

Medvirkende:
Rolf Hansen, Marie Louise von Bülow, Christine Worre Kann

Producent: TeatergradSe mere
Komponist: Julesange fra gennem tiden
Dramatiker, forfatter: Julie Glargaard
Instruktør: Pelle Nordhøj Kann
Scenografisk konsulent: Nikolaj Heiselberg Trap
Producent: Anna Sofie Rimestad

 

Varighed: 50 min uden pause

OBS! Spillested:Teater VestVolden, Kulturhuset Risbjerggaard, Hvidovrevej 241, 2650 Hvidovre

 

Aktuelt


Nytårstravetur ved Nymindegab - afsluttes af med skøn tapas hos Local Food

En rigtig familieforestilling for alle fra 4 år og opefter - også for deres voksne.. ”Otto er et næsehorn” er skrevet af Ole Lund Kirkegaard og er blevet en elsket klassiker. Topper finder en dag en magisk blyant, og meget forandrer sig i det gamle hus ved havnen, hvor han bor da Otto flytter ind. Det kan være svært at være barn og kommunikere med sure bagerkoner og travle skælde-ud-voksne og det især, når man har et gult næsehorn på 2. sal.

En hyldest til en opvækst med en far, der har et sind, der nogle gange er uendeligt højt oppe at flyve og andre gange er ubærligt tungt. Smuk, poetisk og tankevækkende scenekunst, hvor iscenesættelsen er visuelt stærk.

PÅ PLAKATEN


Otto Olrik og Amalie Klæstrup kendt fra ”Gift ved første blik”

Med operakompagniet Nontardar

Teater Patrasket har taget fat i endnu en håndfuld historier af Kim Fupz Aakeson: Om børn med svære tanker, om…

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.