program


Lysshow - Lys i mørkningen

Lysshow - Lys i mørkningen

LYS i MØRKNINGEN – velkommen til en farverig lysoplevelse i det fri. Hjerl Hede vil gerne have jer med ud i vinterkulden for at opleve mørkningen på en helt ny måde, sammen med familien eller en ven, kan I gå rundt i museet i blandt bygningerne og opleve et smukt og finurligt lysshow. Køb billetten her, og kom når det passer jer i tidsrummet kl. 17.30-20
 Læs mere

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

LYS i MØRKNINGEN – velkommen til en farverig lysoplevelse på Hjerl Hede

Fra på lørdag d. 13. og frem til søndag den 28. februar kan du få en oplevelse, helt ud over det sædvanlige på Hjerl Hede.

Når mørket falder på, sætter vi lys på museet, på finurlige og smukke måder. I vil kunne opleve det smukke, sneklædte museum oplyst af farverigt lys – et helt lille lysshow. Mørkningen var i gamle dage en særlig tid på aftenen, hvor familien samledes i tællelysets skær, og hvor man nørklede med håndarbejde og fortalte historier. 

Mon ikke mange af os har været meget inde i denne kolde tid. Vi på frilandsmuseet, vil gerne have jer med ud i vinterkulden for at opleve mørkningen på en helt ny måde, sammen med familien eller en ven. 

Billetter skal købes på forhånd, men kom når det passer jer i tidsrummet kl. 17.30-20,
hvor vi tænder smukt og finurligt lys i mørkningen. 
 

Det bliver en helt særlig oplevelse. 
Hjerl Hede er 20ha stort, så der er god plads i denne corona tid - og alt foregår udenfor.
N.B. toiletter er ikke åbne og der kan ikke lejes trækvogn / kørestole. 
Medbring selv kaffen/teen til at varme Jer på, der er intet åbent p.t.
Indgang til Lysshow : gå venstre om hovedbygning og til højre ved bommen.

Aktuelt


Glæd dig til februar 2026 og et brag af en hyldestkoncert, når MusicalDanmark åbner op for ”Miraklet i Århus” og skaber ”festivalstemning” på Nakskov Teater. I ”Høj sol over Aarhus” kan der opleves 40 af de største og mest elskede hits fra bl.a. TV-2, Gnags, Anne Linnet, Lis Sørensen, Thomas Helmig, Lars H.U.G og mange flere. Det bliver en aften, der både vil berøre og begejstre.

I Hvide Sande finder du noget af det bedste sildefiskeri i Danmark. Så godt, at silden hvert år sidst i april er centrum for den stemningsfulde Sildefestival
24. april, 25. april & 26. april

Man kan kun tilmelde sig én voksen-konkurrence eller alle tre voksenkonkurrencer. Man kan tilmelde sig online til og med onsdag d. 22. april – derefter kan man kun tilmelde sig ved at møde op i teltet d. 25. april til indregistrering, hvor man skal betale kontant eller via mobilepay.

Bruuns Chokolade glæder sig over endnu engang at kunne åbne den smukke Fuchsiahave op for Afternoon Tea 2026.

PÅ PLAKATEN


Vardemuseerne – Aktiviteter i området

Natursafari, i Nymindegab-malernes fodspor, Flygtningelejr Oksbøl, Bunkertur ved Blåvandshuk Fyr, Croquis for alle, Historisk sommervandring ved Flugt

Vardemuseerne inviterer til en række spændende guidede ture i den smukke natur omkring Varde. Uanset om du er stor eller…

McGuinness er altid garant for god stemning - nu også julestemningen

...og gæstesolist ANDERS BLICHFELDT

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.