program


Mænd i mindre doser

Mænd i mindre doser

Et stærkt bud på krisehjælp til den trængte mand.
Abonnementsforestilling

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Torsdag, 27. Januar 2022 19:30

Politiken skrev:
»Et stærkt bud på krisehjælp til den trængte mand. Med sidegevinst til os nødstedte kvinder – på tæskeholdet.
Mage til mimisk præcisionskomik, totalt ekset stavær og galopperende benspjæt, ses ikke hos nogen anden scenekunstner herhjemme.
Kristian Holm Joensen har en form for uskyld, en ukuelig sårbarhed, over sig. Vel at mærke uden at ty til den ironi, som andre komikere typisk helgarderer sig med.«
Eva smider Adam ud af paradiset, fordi han »ved et uheld« har plejet omgang med en ged! Med sig får Adam en flyttekasse, som viser sig at indeholde en stor del af de mandetyper, han kan vælge at blive, eller skifte imellem at være.

Stykket er en tour de force i ukuelige og elskelige mænd, som til sidst gør, at Eva overgiver sig og beder Adam om igen at flytte tilbage til paradiset.
Undervejs i stykket møder man forsvars-, undvigelses-, flugt- og overlevelses instruktøren, gom- men uden brud, elskeren, der ikke er en ordentlig mand, manden, der har mistet sin bedste ven, den enlige testosteronbombe-mand, den nybagte far, manden med de lange nosser og mange flere.

»Mænd i mindre doser« er historien om, at kvinden kan smide manden ud af paradiset, men ikke uden at der kommer til at mangle noget, nemlig en at holde af, holde ud og holde om.
Hvor klodset, komisk og kærligheds hungrende manden end er, så er han værd at samle på! »Mænd i mindre doser« er en forestiling med skæve figurer – med store hjerter og til tider noget mindre hjerner! Det er satirisk, sjovt og af og til rørende.

Af og med: Kristian Holm Joensen
Iscenesættelse: Frede Guldbrandsen
Musik: Lasse Lyngbo og Søren Jensen
Lysdesign: Kisser Rosenquist

Producent: Louise Schouw Teater

Aktuelt


En musikalsk tidsrejse tilbage til dengang, Tine Bryld gav os mod til at tale om alt det svære. En ungdom præget af kold-krigsfrygt og arbejdsløshed. Tine Bryld - en livline for en hel ungdomsgeneration.

En rengøringsassistent bevæger sin gulvmoppe hen over gulvet med præcise bevægelser. Pludselig – vuf! – springer en blød hund ved navn Pølse, ud af rengøringsvognen.

BRYLD — En verden på TVÆRS er den fjerde forestilling i Teatergrads musikalske Danmarkskrønike. Den fortæller historien om en kvinde, der lyttede – for alvor. Med en sjælden blanding af faglighed, kærlighed og kontant ærlighed mødte Tine de unge i øjenhøjde. Hun vidste, hvad hun talte om. Hun havde set det meste – og levet endnu mere.

PÅ PLAKATEN


Haaning Collection

Et oplevelseshus med biler, mennesker og kulturhistorie i centrum

Sorø Kunstmuseum

Fokus er især på dansk kunst, men museet har også en helt enestående samling af russisk modernisme og ikonmaleri.

En dukketeaterforestilling om at være den man er på trods af gruppe- og forventningspres og blodig tyrefægtning. Ferdinand tør være…

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.