Meaninglessness
MEANINGLESSNESS - en performativ samtale om objekter og mennesker med den australske smykkedesigner Susan Cohn. Forestillingen spiller på engelsk.
MEANINGLESSNESS - en performativ samtale om objekter og mennesker med den australske smykkedesigner Susan Cohn. Forestillingen spiller på engelsk.
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Søndag, 27. Oktober 2019 16:00
MEANINGLESSNESS rejser spørgsmålet om smykkers betydning i vores liv. En diskussion, der er udløst af den danske ”smykkelovgivning” fra 2016. Den fik Smykkekunstner og aktivist Susan Cohn til at reflektere over hendes eget lands flygtningepolitik. Forestillingen er på engelsk.
MEANINGLESSNESS er en politisk manifestation fra nogle af Australiens mest spændende kunstnere: instruktør/teaterrebel David Pledger og kunstner og juveler Susan Cohn. Hun engagerer publikum i en samtale om smykkers sociale, politiske og historiske betydning, for at finde vej til at forstå den vanskelige situation fordrevne mennesker er havnet i, og stiller spørgsmålet, hvordan en borger kan agerer proaktivt, når hendes regering handler ud fra værdier, der er fjendtlige i forhold til hendes egne værdier.
“En smuk, rørende og yderst relevant forestilling. Den tager smykkelovgivningen op, men det ender et sted uden konklusioner, men smukt og respektfuldt bundet sammen. Folk var dybt berørte” – Gitta Malling, Teaterleder.
“Jeg blev stærkt bevæget af Cohns præstation og hendes vidunderlige måde at bevæge sig mellem det personlige og det globale. I sin oprigtighed og generøsitet tilbød hun en troværdig åbning for publikum til at forbinde sig til deres egen arv, såvel som en måde, hvorpå vi lytter til andres historie.” – Israel Alone, ILdance Sverige.
Medvirkende: Susan Cohn
Producent: Danig Scenekunst Service
Dramatiker, forfatter: Susan Cohn, David Pledger
Instruktør: David Pledger
Lysdesigner: Martin Danielsen
Varighed: 1 time
En finurlig og tankevækkende hverdagskomedie om længsler, mod og uventede forbindelser. To helt almindelige mennesker fra hvert sit samfundslag befinder sig i et venteværelse.
Et hvidt og åbent telt favner børn og voksne på tryg og nænsom vis. I himmelteltet er der lyst og fuld af stjerner med låger, der kan åbnes, og som gemmer på spændende overraskelser og små fortællinger. Alder 2-4 år.
Frit efter Ole Lund Kirkegaards klassiker om det gule næsehorn på 2. sal skabt af Toppers trylleblyant. Om at holde fast i fantasien, inden vi alle ender som en sur bagerkone eller vred ZOO-direktør. Fra 6 år.
Vi glæder os til at byde dig velkommen til en dag med fordybelse, hygge og fantastisk vin.
Velkommen til ”Policeman’en fra London”, vores hyldest til én af de største og mest indflydelsesrige kunstnere i musikhistorien, nemlig Sting
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.