program


Byvandring i middelalderens Kalundborg

Byvandring i middelalderens Kalundborg

Tag med på en stemningsfuld gåtur i middelalderbydelen Højbyen med krogede gadeforløb og imponerende teglsten bygninger. Hør om korstog og borgruiner.  Læs mere

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Torsdag, 09. Juni 2016 19:30

Kom helt tæt på middelalderens storslåede bygninger og deres historie og et kik ind i Vor Frue Kirke på en byvandring i middelalderens Kalundborg.
Få historierne om Kalundborg Højby, som er et overflødighedshorn af spektakulære ruiner og bygninger fra middelalderen. Byvandringen udgår fra Kalundborg Museums modelby og korstogstapet med en fortælling om byen og dens grundlægger, Esbern Snare fra Hvideslægten. Turen fortsætter til  ruinerne af Esbern Snares borg og til den enestående femtårnede Vor Frue kirke og kommer forbi stenhuset, som er Nordeuropas bedst bevarede beboelseshus fra middelalderen. Kort sagt, en byvandring, hvor vi kommer helt tæt på middelalderens storslåede bygninger og deres historier.   

Pris:

Voksen 90 kr.
Barn 12-18 år 30 kr.
Barn under 12 år gratis

 

Turen er ikke egnet for gangbesværede.

Aktuelt


En rigtig familieforestilling for alle fra 4 år og opefter - også for deres voksne.. ”Otto er et næsehorn” er skrevet af Ole Lund Kirkegaard og er blevet en elsket klassiker. Topper finder en dag en magisk blyant, og meget forandrer sig i det gamle hus ved havnen, hvor han bor da Otto flytter ind. Det kan være svært at være barn og kommunikere med sure bagerkoner og travle skælde-ud-voksne og det især, når man har et gult næsehorn på 2. sal.

Jesper Lohmann holder publikum i sin hule hånd, med “ufortalte” historier og anekdoter fra bl.a. Frank Sinatra, Elvis Presley, Otto Brandenburg og Povl Dissing. Historier som giver plads til både smil og eftertænksomhed. Forestillingen er en kavalkade af de største hits som fortolkes med stor nærvær og respekt for originalerne Med Peder Kragerups 7 mands orkester og kor i ryggen, er der lagt op til en forestilling ud over det sædvanlige.

Stig & Vennerne AKUSTISK genoptager den koncertform, som var Flemming ’Bamse’ Jørgensens foretrukne i de sidste år af hans liv og karriere, nemlig den intime akustiske koncert med snak og drilleri mellem sangene. Du vil kunne synge med på alle hans største hits, udført med respekt og kærlighed af Stig Rossen og de resterende medlemmer af Bamses Venner. Koncerten laves i samarbejde med Danske Seniorer.

PÅ PLAKATEN


Visit Nordsjælland

Velkommen til Nordsjælland.

Danmarks Flymuseum

Oplev mere end 50 luftfartøjer. Fra de mere eksperimenterende modeller skabt i begyndelsen af det forrige århundrede til højteknologiske pensionerede…

En rundvisning på Vejrhøj Vingård - i marken og vineriet - med smagsprøver.

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.