Mod til at dræbe
AFLYST
Mod til at dræbe er en følelsesladet historie om en søn og hans far, baseret på den svenske succesforfatter og dramatiker Lars Noréns forestilling fra 1978.
OBS! Begrænset antal pladser.
AFLYST
Mod til at dræbe er en følelsesladet historie om en søn og hans far, baseret på den svenske succesforfatter og dramatiker Lars Noréns forestilling fra 1978.
OBS! Begrænset antal pladser.
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Torsdag, 11. Februar 2021 19:30
AFLYST
Mod til at dræbe er en følelsesladet historie om en søn og hans far. Lige fra begyndelsen står det klart, at der er noget, der ulmer under overfladen. Det hele bliver sat på spidsen, og forholdet mellem de to mænd kommer under pres, da sønnens kæreste dukker op. Hun får skubbet til det i forvejen skrøbelige forhold og lukker dermed op for årtiers undertrykte følelser og minder.En markant faktor i forestillingen er sproget, der i Teatret Møllens udgave er ændret til, at faren og sønnen taler både rigsdansk og sønderjysk. Sønnens kæreste forstår ikke sønderjysk.
MOD TIL AT DRÆBE er en dramatisk historie baseret på den svenske succesforfatter og dramatiker Lars Noréns forestilling fra 1978.
Medvirkende: Ole Sørensen, Thomas Jacob Clausen Rønne, Durita Dahl Andreassen
Instruktør: Rasmus Ask
Dramatiker: Lars Norén
Lyddesign: Johannes Smed
Lysdesign: Stine Fumz
Producent: Teatret Møllen
Varighed: Ca. 80 min. uden pause
OBS! Begrænset antal pladser.
”Sand I Øjet” er en lokal funderet revy, hvor der dog er stort fokus på, at man ikke behøver at være lokalkendt for at ”forstå” revyens numre.
Sand I Øjet” er en lokal funderet revy, hvor der dog er stort fokus på, at man ikke behøver at være lokalkendt for at ”forstå” revyens numre.
KRIGSBØRN er en gribende og livsbekræftende forestilling om børn som ofre. Den skaber debat, behandler menneskets møde med det umenneskelige og rammer direkte i hjertet – men giver også plads til smil og latter.
Wikke & Rasmussen har i mange årtier sat standarden for musikalske, humoristiske og skæve filmoplevelser for hele familien. Nu bliver…
Julekoncert med Tritonus – Et musikalsk lys i vintermørket
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.