program


Mozarts Messias

Mozarts Messias

AFLYST
Billetsalget starter d. 24. november.
I løbet af blot tre uger i 1741 komponerede Händel sit store mesterværk Messias

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Fredag, 17. December 2021 19:30

AFLYST

Dirigent: Risto Joost
Solister: Frederikke Kampmann, sopran
Aileen Itani, mezzosopran
Jihan Shin, tenor
Jens Søndergaard, bas
Kor: Thisted Kirkes Drenge-Mandskor
Filharmonisk Kor Aalborg

Händels mesterværk i nye klæder
I løbet af blot tre uger i 1741 komponerede Händel sit store mesterværk Messias. Værket har lige siden indtaget en central position i først Storbritannien og siden hele verdens koncertliv. Messias er det eneste værk i historien, som har en fuldstændig kontinuerlig opførelseshistorie gennem nu 280 år. Den evigt nysgerrige og undersøgende Mozart blev af sin gode ven, Gottfried van Swieten, opfordret til at udarbejde en opdateret og tysk version af Messias. Med stor iver og entusiasme gik Mozart i gang med at give Händels mesterværk en ny klanglig iklædning, hvor særligt blæserne kommer med i lydbilledet. Det gode samarbejde mellem de to kor og Aalborg symfoniorkester forsætter også efter COVID! Da Mozarts arrangement arbejder med et større orkester, er koncerten i år henlagt til Teutonersalen på Thisted Gymnasium.

Billetter sælges fra onsdag den 24.november

Billetpris: kr. 180.- + gebyr, kr. 10:00
Ungdomsbillet (15-17 år) kr. 90.- + gebyr 10:00
Børnebillet (under 15 år) gratis og gebyrfri
Teutonersalen, Ringvej 32, 7700 Thisted

Aktuelt


Åbningstider 22.01.2026 - kl. 16.00-19.00 23.01.2026 - kl. 12.00-19.00 24.01.2026 - kl. 10.00-18.00 25.01.2026 - kl. 10.00-17.00

Bestyrelsen introducerer først forestillingerne der vil blive vist i 2026-27. Efter en pause skal du opleve en kabaret om den svensk-hollandske Cornelis Wreeswijk. Han var en af de helt store kunstnere i Sverige – men også i Danmark, hvor hans smukke sange som ”Visen om de atten svaner”, ”Felicia adjø” og ”Veronica” stadig har et meget stort publikum.

Hvor stort er rummet? Hvordan er det at komme derud? Findes der liv andre steder end på Jorden, og kan vi en dag bosætte os på andre planeter? Sigurd Barrett er klar med teaterkoncerten SIGRUDS RUMREJSE.

PÅ PLAKATEN


Visit Vesterhavet

Velkommen til Visit Vesterhavet

En mystisk karakter sætter en kvinde på prøve nat efter nat og rusker op i hendes ellers trivielle tilværelse. WAKE…

Teater Patrasket har taget fat i endnu en håndfuld historier af Kim Fupz Aakeson: Om børn med svære tanker, om…

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.