program


Naturen som vej til restitution og mindre stress

Naturen som vej til restitution og mindre stress

Kom med på en naturskøn vandretur i Tisvilde Hegn og Tibirke Bakker med et særligt fokus på, hvordan du bruger naturen som rum for afstressning og restitution.

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Søndag, 08. November 2020 10:00

Kom med på en naturskøn vandretur i Tisvilde Hegn og Tibirke Bakker med et særligt fokus på, hvordan du bruger naturen som rum for afstressning og restitution.

Vi skal vandre i et af de mest fantastiske naturområder med den største biodiversitet i Danmark. Landskabet er bakket, kystnært og med stor afveksling af åbne landskaber og tæt bevoksning.

Undervejs på vandreturen vil din vandreguide og stresscoach Eskil Holten sætte fokus på, hvordan vi kan bruge naturen som rum for afstressning og restitution gennem bl.a. lette meditationsøvelser, en sansende stillevandring, fysiske øvelser, oplæg omkring stresshåndtering, walk and talks og efterfulgt at korte gruppesamtaler.

Dato: 8. Nov
Tidspunkt: kl 10:00 til ca 15:00
Pris: 295 kr.
Antal deltagere: min. 8 og max. 10.
Start- og slutsted: Vi mødes på parkeringspladsen og afslutter vandreturen ved Asserbo Slotsruin: https://goo.gl/maps/1pYgcVEMj56NRFeN9

Antal km: ca 17 km.
Flåter: Vi går kun på etablerede stier for at minimere kontaktmulighederne med flåter
Covid19: Alt foregår udendørs, vi spritter jævnligt af, og vi bliver en lille sluttet gruppe.
Husk: Tøj der passer til vejret. Vandflaske. toiletpapir, madpakke, hånddesinfektionsmiddel
Frokost: Vi spiser vores egen medbragte madpakke omkring halvvejs på turen
Spørgsmål: Du meget velkommen til at kontakte Eskil Holten på kontakt@eskilholten.dk

Aktuelt


Frit efter Ole Lund Kirkegaards klassiker om det gule næsehorn på 2. sal skabt af Toppers trylleblyant. Om at holde fast i fantasien, inden vi alle ender som en sur bagerkone eller vred ZOO-direktør. Fra 6 år.

Om den danske underklasse og familien Hassans liv i Trillegården ved Århus. En historie om et lukket miljø og om Yahya Hassan – en af dette århundredes mest markante stemmer – der døde i en alt for ung alder.

Kom gerne og vær med til at lukke årets festival med god manér.
Vi har fået de lokale musikalske Løvehave Koncerter til at komme og spille for os, til den festlige afslutning.

PÅ PLAKATEN


Vardemuseerne – Aktiviteter i området

Natursafari, i Nymindegab-malernes fodspor, Flygtningelejr Oksbøl, Bunkertur ved Blåvandshuk Fyr, Croquis for alle, Historisk sommervandring ved Flugt

Vardemuseerne inviterer til en række spændende guidede ture i den smukke natur omkring Varde. Uanset om du er stor eller…

Ringkøbing Fjord Museer

Hos os kan du opleve 2000 års levende historie, når vi genskaber tiden som den var engang.

Gør dig klar til et vikingetogt på Bork Vikingehavn. Til at se udsigten fra toppen af Lyngvig Fyr. Til at…

Et hvidt og åbent telt favner børn og voksne på tryg og nænsom vis. I himmelteltet er der lyst og…

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT BILLETEXPRESSEN


Mail:support@billetexpressen.dk

Tlf. 5330 0132 (10.00 - 15.00)


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.